Videa Elektrika.TV

Rešerše všech dostupných videí

Q: Lze chladit rozvaděč s vyšším krytím jinak než klimatizací? Please read more HERE
Lze chladit rozvaděč s vyšším krytím IP jinak než klimatizací? Řešíme větší rozvaděč uprostřed výrobní haly. Jde o prašné prostředí a navíc v letních měsících dosahují teploty okolo rozvaděče i přes 40°C. Nasávání tak znešištěného vzduchu pro ochlazení technologií uvnitř skříní je prakticky nemyslitelné. Jak to řešit?
Q: Co je pro přístroje v rozvaděči horší, prach nebo vysoká teplota?
Co je pro přístroje v rozvaděči horší, prach nebo vysoká teplota? několik roků vedeme s kolegy názorový spor, zda je lepší v rozvaděči přirozená prašnost za pasivního chlazení nebo nasadit filtry proti prachu, tím zvýšit krytí IP ale také teplotu uvnitř skříně. Jaký je váš názor?
Q: Mají přístroje v rozvaděči, vzhledem k jejich chlazení, odlišné umístění? Please read more HERE
210310
Q: Jak spočítám, zda potřebuji klimatizaci, pokud neznám výzbroj? Please read more HERE
Jak spočítám, zda potřebuji klimatizaci, pokud neznám výzbroj? Nestává se příliš často, že se navrhuje chlazení rozvaděče aniž by byl známý soupis přístrojů. Pokud to však situace vyžaduje, jaké máme možnosti? Odpověď Zbyňka Ledvinky naleznete zde!
Q: Kdy je vhodné rozvaděč chladit vzduchem a kdy kapalinou? Please read more HERE
Kdy je vhodné rozvaděč chladit vzduchem a kdy kapalinou? Navrhujeme rozvaděče do průmyslového areálu kde se plánuje výroba a zpracování kovů. Přesné osazení výrobní linky ještě neznáme a zvažujeme v různých částech, různé typy chlazení. Podle čeho se orientovat?
Q: Vyžaduje instalace zdroje nějaké speciální dovednosti či zapojení dalších osob? Please read more HERE
Vyžaduje instalace zdroje WAGO PRO 2 nějaké speciální dovednosti či zapojení dalších osob? Jde o napájecí zdroj k upevnění na DIN lištu nikoliv zdroj pro okamžité použití spotřebitelem jako například zdroj laptopu. Svými parametry patří mezi profesionální zdroje a proto se také uvažuje odpovídající použití včetně instalace profesionálem. Jaké jsou varianty zapojení popisuje Filip Cenefels zde ..
Q: Jak vznikla univerzalita systémů Tecomat a Foxtrot? Please read more HERE
Otázka mířila na Jaromíra Klabana. Vysvětluje konstrukci a vznik Tecomatu. Mnozí velice dobře znají Tecomat Foxtrot. Kompaktní modulární řídicí a regulační systém pro malé a střední aplikace s montáží do rozvaděčů a rozvodnic na DIN lištu se objevuje v mnohých domovních automatizacích. Výkonná procesorová jednotka s mnoha periferiemi a propojeními dokáže řídit nejen budovy ale i výrobní procesy. Podrobnosti o plánování a použití této jednotky sledujte zde!
LIVE RITTAL: Monitorování nejen IT systémů - systém CMC III (Dotazy) Please read more HERE
 
LIVE RITTAL: Monitorování nejen IT systémů - systém CMC III Please read more HERE
Nárůst a stále větší využívání nových technologií přináší i nové potřeby pro kontrolu a řízení. Rychlý rozvoj technologií internetu věcí IOT, resp. IIOT, je automatizace nepostradatelnou součástí každého dnešního efektivního provozu. Monitorovacím systémem CMC III zajistíte nejen bezpečnost rozvaděčů, ale můžete sledovat okolní i vnitřní prostředí rozvaděčů a nastavit tak automatizované úlohy. Pro lepší představu toho, co se skrývá za funkce a služby zkratky CMC III, sledujte připravený webcast ...
LIVE EATON: Kreslení jednopólových schémat v E-Configu (Dotazy) Please read more HERE
 
LIVE EATON: Kreslení jednopólových schémat v E-Configu Please read more HERE
Stává se vám, že je potřeba nakreslit k dokumentaci chybějící schéma rozvaděče? V rodinných domech jde o velice častou potřebu, protože se ne vždy z původních dokumentů dochová, nebo také nikdy nemusela existovat! Protože revizní technik ověřuje elektroinstalaci vůči související dokumentaci, vzniká potřeba vypracování nového záznamu aktuálního stavu. Pokud elektroinstalatér nebo samostatný revizní technik zrovna nedisponuje oficiální licenci pro kreslení schémat, může využít nového modulu v programu E-Config. S čím lze u něj počítat a co určitě neumí, se dozvíte v následujícím školení ...
Výměna nn pojistek lze trénovat i virtuálně! Please read more HERE
Výměna nn nožových pojistek lze trénovat i virtuálně! Snad každý praktik ví, že provádět výměnu nožové pojistky žehličkou, vyžaduje odpovídající bezpečnostní pomůcky. Z historie lze bez nadsázky tvrdit, že i prokazatelně proškolení pracovníci doporučené postupy nedodržují. Získat bezpečné rutinné postupy se obvykle získávají četným opakování v praxi. Se zajímavým řešením přichází společnost EG.D ve spolupráci s českou firmou VRgineers. Ve virtuální realitě několik variant výměn nízkonapěťových pojistek, při kterých může dojít ke vzniku elektrického oblouku. Po nasazení speciálních brýlí se člověk na chvíli stane montérem distribuční společnosti. Virtuální realita ho provází předepsaným postupem výměny pojistek. Začíná nasazením správných ochranných pomůcek ve správném pořadí a končí manipulací samotné pojistky vhodným nářadím. Zjistit může také to, co se stane, když udělá při práci pod napětím chybu. Ukázku sledujte zde!
Domovní videotelefon ABB (krátké představení) Please read more HERE
Domovní videotelefon ABB, krátké představení montážní sady Welcome Midi. Krátký spot ukazuje všechny části: venkovní tablo, zapuštěnou instalační krabici, vniřní videotelefon, napájecí zdroj, demontážní nástroj, konektor pro konfiguraci komunikační jednotky. K instalaci jednotky videotelefonu si připravte kleště pro idizolování vodičů, šroubovák s plochým hrotem, šestihranný klíč ale kromě nářadí také sběrnicový kabel SYKFY 2x2x0,8 k projení venkovní a vnitřní jednotky. Krátkou ukázku sledujte zde!
Praktický průvodce - Kabeláž systému domovních videotelefonů řady ABB Welcome Midi Please read more HERE
Praktický průvodce - Kabeláž systému domovních videotelefonů řady ABB Welcome Midi. K této operaci použijeme kleště pro odpláštění kabelu, šestihranný šroubovák a plochý šroubovák. Jak zapojíme venkovní tablo? Potřebujeme napájecí jednotku, tablo a vnitřní monitor. Začneme odpláštěním kabelů. K připojení venkovního tabla potřebujeme z každého obou dva vodiče. Pomocí šňůrky zajistíme tablo proti pádu z krabice na podlahu. V jednom kabelu jsou vodiče datové sběrnice a v druhém vodiče pro ovládání zámku. Připojíme určené svorkovnice dle instrukcí. Sejmeme plastovou krytku, zasuneme připojené svorkovnice, tak aby korespondovaly označením na tablu. Znovu připevníme krytku svorkovnice a celé tablo zasuneme do instalované krabice. Upevníme šrouby a nasadíme kryt. A jak zapojíme monitor? Velice podobně. Sledujte tento návod!
Jak u domovního videotelefonu 4,3" ABB-Welcome spárovat ... Please read more HERE
... vnitřní Wi-Fi stanici pomocí aplikace a jak spárování zrušit? Vnitřní Wi-fi využívá frekvenční pásmo 2,4GHz. Před úvodním nastavením nastavíte router tuto frekvenci. V menu vyberete "Nastavit Welcome", přihlásíte se požadovanými údaji k MyBuildings. Na úvodní obrazovce kliknete na "V". Zvolíte "párování přístrojů", zvolíte "vnitřní Wi-Fi stanice". Po stisknu tlačítka "nastavení" na panelu uvidíte QR kód. Ten pomocí aplikace naskenujete a tak se připojíte k vnitřní Wi-Fi stanici ...
Praktický videoprůvodce ovládání kontaktů domovního videotelefonu ABB-Welcome Midi Please read more HERE
Praktický videoprůvodce ovládání kontaktů domovního videotelefonu ABB-Welcome Midi. K otevření venkovního tabla pomůže demontážní nástroj. Ten je součástí dodávky zařízení a důležitý pro zamezení snadného odkrytování náhodným kolemjdoucím. Tablo odšroubujeme a vyklopíme. Konstrukce pak odhalí dvě části. Audio a videomodul. Pro připojení vedení se potřebujeme dostat ke svorkám v audiomodulu. Video sady mají standardně nastavenou určitou konfiguraci. Tu lze změnit připojením malým konektoru se čtyřmi vodiči.Pomocí plochého šroubováku přepneme systémový přepínač, pak vytvoříme na dvou vodičích zkrat. Po očekávaných zvukových signálech bude nastavení změněno. Opakováním zkratu dojde k nastavení předcházejícího stavu. Na přesné podrobnosti se podívejte v tomto instruktážním krátkém videospotu.
eDEHN#41: Rizika vzniklá od plechových střech (Dotazy) Please read more HERE
Moderní falcované střechy na rodinných domech jsou problém, ale co historické objekty se silnými stěnami, plechovou střechou s letovaným falcem? Do jaké míry musí spolupracovat stavební projektant s elektrotechnic kým? Vždyť ti dva se vůbec nemusí znát! Když má plechová hala hromosvod, tak by přece plechem neměl téct žádný blesk! Mohu na budově s plechovou krytinou uložit vodič HVI jako skrytý svod do kovové trubky? Je zapotřebí vzít v potaz také kovové spojovací součástí střechy? A jak se to pak prakticky provádí? To by mohl být problém s hliníkovými parotěsnými fóliemi, které se dávají nad krokve, je potřeba je připojit k hromosvodu, nebo stačí ta fólie na nich? Časté jsou případy opravy střech, kdy je nově použita plechová krytina. Neměl by se v souladu s takovou změnou změnit i stávající hromosvod? To je velice častý chaos! Nerozumím přesnému důvodu, proč je riziko u plechových střech tak vysoké, pokud tu střechu vnímám jako plošný spojitý jímač? Domnívám se, že stavař o blesku nic neví nebo jak dalece zná norma ČSN EN 13501-1 ed 1 - Požární klasifikace stavebních výrobků a konstrukcí staveb parametry hodnot blesků? Mám jako elektro projektant znát vazbu střechy? A jaká vazba vlastně převládá u plechových střech a podobných krytin? Neměl bych mít podrobnosti v dokumentaci? A když dokumentace není, tak vlézt do montérek a jít to zjistit? Nestačí u plechové střechy při použití izolovaného hromosvodu pouze jeden svod? Tam je přece jen jistota spojení do země vyšší nebo se pletu a musím mít druhý svod jako rezervu? Pokud navrhuji areál s plechovou střechou, ve kterém ještě není znám provoz, mám tedy použít podle čl. 5.1.2 normy ČSN EN 62305-3 ed.2 izolovaný hromosvod? Jaké mohou být v plechové střeše účinky blesku, který může dosahovat podle ČSN EN 62305 ed.2 (proud až 200kA, napětí až 1 MV, frekvence až 1 MHz)? Myslím jen tak pro představu ... Jak vyřešit ochranu před bleskem na kovové hale, která je přistavěna ke stávajícímu zděnému objektu se stávající jímací soustavou provedenou drátem FeZn?
eDEHN#41: Rizika vzniklá od plechových střech Please read more HERE
Z hasičského hlediska patří požáry plechových střech k velmi komplikovaným situacím. Je to způsobeno především nepřístupností, často vlivem skrytých ložisek, sendvičovým typům střech a také vlivem mnoha vrstveným izolačním materiálům s různorodou vznětlivostí. Odhalit všechna skrytá ložiska a zárodky požárů bývá i pro rutinní hasiče velmi náročné a pro jejich práci bývá využívána často termokamera, která nedestruktivním způsobem může posoudit vícevrstevné střešní konstrukce. Sledujte přednášku o této problematice v živém vysílání ...
Q: Musíme chránit IT zařízení před přepětím i když je již ochrana obsažená? Please read more HERE
Musíme chránit IT zařízení před přepětím i když je již ochrana obsažená? Skutečnost, že je v příbalovém letáku k použití poznámka o instalované přepěťové chraně uvnitř přístroje, ještě nic o ochraně nic nemusí vypovídat. Jak to? Jak si to má neznalý spotřebitel vysvětlovat? Jak dalece je taková ochrana před přepětím dostatečná? Nebo je to zase jen marketingový klam? Stručně to vysvětluje Jiří Kroupa zde!
Q: Je nutný pro instalaci internetové přípojky odborník na EMC?
Je nutný pro instalaci internetové přípojky odborník na EMC? Pokud si nechám instalovat datovou přípojku a nejde zrovna o optické vlákno, neměl by to být odborník na elektromagnetickou kompatibilitu? Nezřídkase totiž objevují pracovníci, kteří nemají základní znalosti o mechaneckém upevnění instalovaného vedení, natož důležité souvislosti. Co na to říkají výrobci přepěťových ochran?
Akce dokumentů

Pár slov o Elektrika.tv

Společnost Elektrika.info má vizi největšího multimediálního zdroje informací v oblasti průmyslových a instalačních technologií.