Videa Elektrika.TV

Rešerše všech dostupných videí

Centrální bateriový systém DualGuard-S pro nouzové osvětlení Please read more HERE
Váháte mezi autonomním a centrálně napájeným nouzovým osvětlením? Nejste si jisti, jaké výhody a nevýhody má centrální bateriový systém? V následujícím pořadu bude představen systém DualGuard-S. Ten spolehlivě napájí nouzová svítidla a bezpečnostní značky pro označení únikového východu elektrickou energií, automaticky se kontrolují a monitorují jednotlivá připojená svítidla CG-S, a to jednoduše přes napájecí vedení. V jednom a tomtéž obvodu je tak možné kombinovat použití trvalého, spínaného a pohotovostního světla, a to bez další datové linky.
Tomáš popisuje bezpečnost práce na VTZ v Iráku Please read more HERE
Jak je v Iráku chápaná odpovědnost za možný úraz na elektrickém zařízení? Podle toho, co Tomáš popisuje, si to málokdo dokáže představit. Tamní neznají tabulku s krytím IP? Nebo v té zemi není tolik obyvatel, kteří by se u nechráněných zařízení pod napětím mohli vyskytovat? Je něco podobného možné u nás? nebo jsem papežtější, než papež sám? Mnohá média publikují pouze obrázky bez komentářů. Snad proto, že to nejsou jejich obrázky a ani žádné komentáře neznají. Tomáš své vyprávění dokládá mnohými fotografiemi a videoklipy. Některé uveřejňujeme ...
PCP#1: Tomáš dozoruje stavbu v Iráku Please read more HERE
Záznam neplánovaného vysílání s Tomášem Žabkou o zahraničních montážích. Elektrotechnika je napříč světem, napříč obory. Pokud se našinec nechá zaměstnat v místním podniku jako revizní technik a nezažije montáž v jiném městě, jiném státě, jiném kontinentu, často se z doslechu domnívá, že ... V této části diskutujeme o jeho dozorování zahraniční stavby. Nejde o připravenou reportáž a dokonce nebylo živé vysílání ani avízováno. Tomáš prozrazuje co v zahraničí dělá, s kým musí spolupracovat a za jakých podmínek. Pro nezasvěceného se může zdát, že je vyprávění přehnané. Ovšem i my ostatní po světě jezdíme. I my jsme na ...
GND#2e: Kdy pro strojený zemnič použít měď? Please read more HERE
Měď jako materiál pro zemnič je pro mnoho lidí naprosto nepředstavitelná alternativa. Přesto se její použití připouští. Co je ve hře? Co hraje roli pro a proti použití? Měď má větší vodivost ale i cenu. Proslýchá se, že neuvážené použití měděného zemniče může mít pro okolí fatální následky. Podle Davida Černocha je nasazení měďi při úvaze cena versus její vlastnosti naprosto nepřijatelné. Měděný zemnič mohu použít kdykoliv, pokud soused nemá ... říká Jan Hájek. Kde byste navrhlo pro strojený zemnič měď vy?
GND#2f: Jaké jsou rozdíly mezi povrchovým, hloubkovým, sdruženým strojeným zemničem? Please read more HERE
Kolik druhů zemničů znáš, tolikrát jsi hromosvodářem? I přes to, že se taková odvozenina od cizích jazyků moc přirovnat nedá, něco na tom bude! Složitost hromosvodní soustavy nespočívá ve znalosti jednotlivých prvků ale ve zvolené kombinaci konkrétní situace. Jak opravdu známe zemniče o kterých se zmiňuje technická literatura, koneckonců i samy technické normy? Ne každý se o problematiku uzemňování profesně zabývá podrobně a pak může vnímat zemnič jako zemnič. V tomto díle je řeč o rozdílech ...
GND#2d: Proč se používaly pro strojené zemniče přednostně pruty? Please read more HERE
Nejen někteří zasloužilí praktici ale i dobová odborná literatura se zmiňuje v konstrukci strojených zemničů o upřednostnění prutů. Bohužel ani v textech nebo vzpomínkách dotazovaných nebylo možné dekódovat proč byl tehdy prut tolik doporučovaným prvkem zemnící konstrukce. Z dnešního pohledu se přirozeně nabízí použití FeZn pásku 30x4mm. Je možné, že v dávné době tento profil s povrchovou úpravou Zn nebyl ještě tak dostupný? Nebo bylo v tehdejším centrálním plánování z nějakého důvodu nadbytek prutů? Kdo ví, jak to bylo?
Přístroje se svorkami Push-in, spouštěče, stykače a další nabídka přístrojů Please read more HERE
Jak efektivněji vyrábět dnes uvažuje každý výrobce rozvaděčů. Obvzlášť v dnešní době, kdy dodávky materiálů, součástek a technologií ovlivňují zamýšlené realizace na celém světě. Jak tedy zjednodušit a urychlit například zapojení rozvaděčů? Přístroje se svorkami Push-in urychlí práci při zapojování. Mnozí je dobře známe u řadových svorkovnic. Pro své příznivé technologické vlastnosti se rozšířily i na přístroje, které používáme v rozvodných skříních. O možnostech u EATON s Push-in se dozvíte v tomto pořadu!
GND#2c: Jaký materiál se používá pro konstrukci strojených zemničů? Please read more HERE
I přes to, že u rodinných domů je v mnohých případech uzemňovací soustava vystavěna v tom nejlepším případě z pásků FeZN, tak u seriozních staveb se nad typem a konstrukcí zemničů zamýšlíme. Samozřejmě pohled do platné technické normy napoví optimální cestu, ovšem zvídavý elektrotechnik se často ptá za hranicí obsahu předkládaných předpisů. Už jste se zamýšleli nad používanými materiály strojených zemničů a jejich životností? Jak dalece je vlastně důležitá životnost zemniče versus jeho funkce?
GND#2b: Jak chránit vstupy strojených zemničů do země? Please read more HERE
Jak a proč se chrání vstupy strojených zemničů do země? Jsou vám známé okolnosti ochrany částí uzemnění, které prochází z prostředí do jiného prostředí? Skutečnost, že spotřebitele vůbec funkce zemniče nezajímá a v mnohých případech si uzemnění provádí sami způsobem "tak, jak se to přece dělá", odborníka nesmí od správného provedení odradit. V čem je problém, v čem se dělají chyby? Jak to vidí odborníci pro které je uzemňování v jejich praxi blízké?
GND#2a: Strojené zemniče (definice) Please read more HERE
Učíme se, že je uzemnění zajištěno náhodnými nebo strojenými zemniči. Strojené zemniče se budují v případech, kde se zemnění pomocí náhodných zemničů nedá provést nebo pokud zemní odpor náhodných zemničů není dostatečně nízký. Dobrá. Od čeho vzniklo sousloví "strojený zemnič"? Proč to není všem tak jasné, jak bychom si představovali? Je to od slova stroj, strojit, sestrojit nebo proč ne třeba sestavit? Jak dětem vysvětlíš definici strojeného zemniče ty?
Přihlaste se na Elektrickou spojku 2022 včas! Please read more HERE
Po loňské odmlce se akce s osobní účastí konečně zase rozbíhají a v redakci připravujeme další ročník elektrikářské akce pod názvem Elektrická Spojka, letos již devátý ročník. Zvaní jsou všichni příznivci tohoto oboru i portálu elektrika, odborníci samotní i celé rodiny. Kdy a kde se bude letošní ročník konat? Co bude jeho náplní? Podrobnosti i s přihláškou najdete v článku!
Elektrika.cz se netvoří sama Please read more HERE
 
Elektrická Spojka 2022 (teaser 1) Please read more HERE
Po loňské odmlce se akce s osobní účastí konečně zase rozbíhají a v redakci připravujeme další ročník elektrikářské akce pod názvem Elektrická Spojka, letos již devátý ročník. Zvaní jsou všichni příznivci tohoto oboru i portálu elektrika, odborníci samotní i celé rodiny. Kdy a kde se bude letošní ročník konat? Co bude jeho náplní? Podrobnosti i s přihláškou najdete v článku!
PS250#7: Změní se s příchodem 250. i poplatky za přezkoušení z bezpečnosti práce? Please read more HERE
Doposud nebyly poplatky za školení a přezkoušení dle vyhlášky 50/78Sb. nijak předepisovány nebo regulovány. Jejich výška, podobně jako kvalita přednášek byla od nuly různá. Proslýchá se, že s příchodem zákona 250/21 Sbírky se změní i poplatky. Dotkne se to i přezkoušení bezpečnosti práce na elektrických zařízeních? O jaké poplatky přesně jde? Jak se tedy bude stanovovat cena? Co cenu může ovlivnit a kdo bude mít rozhodující pravomoc zvolit příslušnou taxu?
PS250#5: Kdo bud moci novou 250ku školit? Please read more HERE
Změní se s příchoden Zákona 250/21Sb. také místa, kde se budou elektrotechnici školit a přezkušovat? Tichá pošta roznáší různé domněnky. Budou to nějaké akreditovaná místa nebo to zůstane u systémů stejného a vyššího paragrafu? V samotném zákoně se o podobné změně nedočteme, nebude to třeba předmětem tolik očekávaného nařízení vlády? V každém případě musíme odlišovat přezkušování revizních techniků a přezkušování osob poučených nebo znalých. Kde tedy budeme školeni a přezkušováni prozrazuje tento díl pořadu o Zákoně 250 ...
PS250#8: Bude možné provést proškolení z místně provozních podmínek odděleně? Please read more HERE
Legendární vyhláška 50/78Sb. byla často kritizována, že buď je prováděna příliš obecně, s velkým počtem školených nebo odděleně od části místě bezpečnostě provozních předpisů. Lze říci, že existovalo několik názorových táborů které se za celou dobu platnosti padesátky neshodli na stejném provádění. Od vzniku nadčasové vyhlášky padesát uplynulo bohužel už tolik času, že se původní okolnosti natolik změnily, že se musíme ptát, zda nový předpis bude splňovat podobné cíle jako jeho předchůdce. Dnes již nemáme ...
PS250#6: Bude povinnost oznamovat školení a přezkoušení úřadům? Please read more HERE
Bude se muset v souvislosti se Zákonem 250/2022Sb. i nadále oznámovat termíny školení a přezkušování, jako kdysi na Inspektorátu bezpečnosti práce? Pamětníci vzpomínají, že samo očekávání přítomnosti kontrolního orgánu dalo celé události zcela jinou vážnost, než některé tradované dnešní praktiky. V čem spočívá proslýchané spřísnění? Radek Roušar vysvětluje: "... revizní technik je státem prověřený člověk, jeho znalosti jsou ověřeny a proto lze očekávat, že zkoušky budou provádět s veškerou pečlivostí a odborností. Pokud se ukáže, že ...".
PS250#4: Co hrozí pokud nevyjde nařízení vlády k Zákonu 250/21Sb.? Please read more HERE
Co hrozí za problémy, pokud 1. července 2022 nevyjde prováděcí předpis k zákonu 250/21 Sbírky? Bude to problém pro samotné elektrikáře? Jejich zaměstnavatele? Nebo to bude především problém SUIP? V zákoně 250/21Sb. je sice uvedeno, že veškeré doklady, veškerá osvědčení vydaná podle předchozí platné legislativy zůstávají v platnosti po celou dobu, na kterou bude vydaná. Problém by mohl vzniknout v případě nových pracovníků, protože by ještě neexistovaly podrobnosti, jak je přezkušovat ...
Co se s příchodem prováděcího předpisu zákona 250/21 vše změní? Please read more HERE
PS250#3: Co se s příchodem prováděcího předpisu zákona 250/21 Sbírky (respektive Nařízením vlády) u školení a přezkušování bezpečnosti práce na elektrických vše změní? V čem bude nový předpis ke školení a přezkušování bezpečnosti práce na elektrických zařízeních odlišný od předchozí vyhlášky 50/78 Sbírky? Budeme se muset učit něco jiného? Bude to administrativně jinak? Radek Roušar říká: "Rád bych všechny uklidnil. Nové nařízení vlády, které se bude zabývat odbornou způsobilosti v elektrotechnice, bude v mnoha věcech vycházet z toho, jak byla postavena vyhláška 50. Nicméně pár změn tam samozřejmě je".
Pojistky a pojistkové systémy Bussmann Please read more HERE
Pojistky patří k nejstarším nadproudovým ochranným přístrojům. Přesto i v dnešní době nabízí v určitých ohledech nepřekonanou ochranu. Značka Bussmann, divize společnosti Eaton, dodává řešení pro ochranu obvodů. Produkty splňují požadavky norem IEC, VDE, DIN, UL, CSA, BS a dalších. Vyrábí více než 50 000 komponentů, které pokrývají rozsáhlá řešení pro ochranu obvodů v širokém rozsahu aplikací: domovní, průmyslové, motorové ochrany, přeměny energie, distribuce, telekomunikací a automobilového průmyslu. Co je nového v tomto elektrotechnickém spektru prozradí tento pořad ...
Akce dokumentů

Pár slov o Elektrika.tv

Společnost Elektrika.info má vizi největšího multimediálního zdroje informací v oblasti průmyslových a instalačních technologií.