Videa Elektrika.TV
Rešerše všech dostupných videí
-
DEHN log#15: Podpěra DLH Please read more HERE
- Podpěra DLH je zmenšená podpěra pro vytváření izolované jímací soustavy, která je vhodným řešením pro ploché střechy, kde nevychází velká dostatečná vzdálenost. Řešení se odlišuje od konkurenčních výrobků nízkou váhou. Nezatěžuje tedy střechu a umožňuje snadnou manipulaci. Využití podpěry tak pomáhá optimalizovat množství materiálu, který se dopravuje nahoru na střechu, protože se nepoužívají zbytečně velké a těžké zátěže.
-
Felten&Guilleaume (1992) Testování poruchového proudu na lidském těle Please read more HERE
- Testy profesora Biegelmeiera, který testoval průchod proudu přímo na sobě! Záznam je z původní osmičky filmu, pak přenesen na VHS a až pak digitalizován. Poskytl František Štěpán 5. února 2015.
-
DEHN log#14: Pásková svorka Please read more HERE
- Pásková svorka umožňuje jednoduché spojení dvou plochých vodičů, dvou drátů, dvou pásků nebo drátu a pásku. Svorku ocení každý, kdo vytváří zemnící soustavu, je na dně výkopu a potřebuje spojit pásky či dráty. Svorka se vyznačuje precizním zpracováním, při manipulaci s ní proto není třeba používat ochranné rukavice. Vyrábí se v nerezovém či pozinkovém provedení.
-
O motorech #7: Jak si vybrat správný motorový spouštěč? Please read more HERE
- Před třiceti lety to bylo jednoduché. Žádné spouštěče motorů nebyly. Když byl motor větší, použil se pákový přepínač. V dnešní době už se v motorech používají spouštěče. Rozdělit je můžeme na spouštěče pro lehký rozběh a na spouštěče pro těžký rozběh, tedy pro rozběh motoru se zátěží, který se vyskytuje například v kompresorech nebo čerpadlech. Podle čeho se ještě vybírá vhodný spouštěč? To nám vysvětlil odborník Lubomír Kastner.
-
O motorech #6: Proč provádět diagnostiku poruchy na místě? Please read more HERE
- Poruchu motoru mohou způsobit věci, které s elektromotorem na první pohled vůbec nesouvisí. To je hlavní důvod, proč provádět diagnostiku problému přímo na místě u zákazníka a ne v servisu. Vibrace, které motor poškodí, mohou být způsobené jiným zařízením nebo třeba narušeným prouděním kapaliny v potrubí. Další příklady diagnostiky neobvyklých příčin poruch motorů se dozvíte v šestém díle seriálu o motorech.
-
O motorech #5: Jak diagnostikujeme přetížení motoru dané nevhodnou zátěží? Please read more HERE
- Jak poznáme přetížení motoru způsobené nevhodnou zátěží od přetížení způsobeného chybou motoru? To byla další otázka na Lubomíra Kastnera ze seriálu o motorech. Při diagnostice přetížení je třeba rozlišovat, zda se jedná o nové zařízení, či zařízení, které je již delší dobu v provozu. U nového zařízení může být chyba na straně konstruktéra, který na dané zařízení předepsal slabý elektromotor. Jaké jsou nejčastější důvody přetížení u starších zařízení?
-
O motorech #4: Co lze měřit obyčejným multimetrem? Please read more HERE
- Co můžeme měřit obyčejným multimetrem na vinutích, pokud motor nemá výkon? Tuto otázku jsme položili Lubomíru Kastnerovi, zkušebnímu a reklamačnímu technikovi elektromotorů. Multimetrem změříme proud, napětí či odpor. Řadu problémů ale toto jednoduché měření neodhalí. V čtvrtém díle seriálu o elektromotorech se dozvíme, proč raději používat výkonnější měřidla.
-
Jedno z prvních pracovišť v roce 2001
-
O motorech #3: Jak vznikají mezizávitové zkraty? Please read more HERE
- Vniknutí vlhkosti do vnitřku elektromotoru, velké teplotní rozdíly mezi venkovní teplotou a provozní teplotou motoru nebo zaražení kousku rozpadlého ložiska mezi vynutí cívky. To jsou nejčastější příčiny vzniku mezizávitového zkratu. Jak elektromotor před vznikem zkratu ochránit a na co si dát pozor? To se dozvíte ve třetí části seriálu o elektromotorech s Lubomírem Kastnerem.
-
O motorech #2: Jaké jsou nejčastější poruchy? Please read more HERE
- Poruchy elektromotorů můžeme rozdělit na mechanické a poruchy elektrického charakteru. Které jsou častější a jaké konkrétní poruchy patří do těchto dvou skupin? To se dozvíte v druhém díle našeho seriálu o motorech s Lubomírem Kastnerem.
-
O motorech #1: Jaké jsou nejčastější chyby v zapojení? Please read more HERE
- Zapojujete nový náhradní elektromotor přesně podle zapojení toho starého bez ohledu na informace na štítku a bez předchozího měření? Pak se podle Lubomíra Kastnera dopouštíte nejčastější chyby v zapojování motorů. Vhodné není ani používání jednoduché měřící techniky typu vadaska. Ta totiž nezjistí přechodové stavy, porušení spoje nebo narušené izolační stavy. Jaké měřící přístroje mají elektrikáři používat?
-
Apploviny s Markem Mikušem #150128
-
Apploviny s Markem Mikušem #150129
-
Jak je trh chráněn před nekvalitními kabely? Please read more HERE
- Chybějící označení kabelu - to by pro odběratele mělo být prvním varováním, že kabel může být z nějaké pochybné dodávky a může být i nebezpečný. Každý kabel by totiž měl mít potisk s uvedeným názvem výrobce, druhem kabelu a příslušné normy. Podle jakých dalších ukazatelů je možné rozpoznat nekvalitní kabely a jak je český trh chráněn před takovými výrobky? O tom jsme na AMPERu 2014 hovořili s tajemníkem Asociace výrobců kabelů a vodičů České a Slovenské republiky Jaroslavem Hanzlem.
-
Projekt Materiály pro nové tisíciletí Please read more HERE
- Projekt Materiály pro nové tisíciletí, který skončil v uplynulém roce, byl zaměřen na popularizaci vědecko-výzkumné činnosti v oblastech výzkumu kosmu, termojaderné fúze a materiálového výzkumu. Základním cílem projektu bylo vytvořit takové podmínky v oblasti popularizace vědy a výzkumu, aby se tyto obory staly do budoucna pro talentované žáky a studenty atraktivní. Kolik dětí projekt oslovil a jak se mu dařilo naplňovat své cíle? To nám na AMPERu 2014 prozradila jeho koordinátorka Jana Moravská.
-
Způsoby zodolnění přenosové soustavy elektrické energie Please read more HERE
- V posledních letech dochází ke klimatickým změnám, které nepříznivě ovlivňují stav přenosové soustavy elektrické energie. K hlavním změnám patří především poryvové větry, které na Slovensku, Maďarsku či Polsku již přerostly v tornáda. Klasické stožáry pak nejsou schopné vzdorovat tomuto zvýšenému namáhání, což nutí provozovatele přenosových soustav i státy řešit situaci bezpečného přenosu elektrické energie. Jaká opatření provádí, aby došlo k zodolnění přenosové soustavy? O tom jsme na AMPERu 2014 hovořili s Mariánem Bartošem ze společnosti SAG Elektrovod.
-
PHXC: Inteligentní přepěťové ochrany s mikroprocesorem Please read more HERE
- Přepěťové ochrany nebo svodiče přepětí jsou často instalovány v místech, kde se složitě provádí údržba či prevence. Přepěťová ochrana PLUGTRAB PT-IQ dává výrobci či provozovateli možnost nejenom sledovat, zda je svodič v pořádku nebo přetížen, ale také mít dohled nad tím, jak se vyvíjí stárnutí svodiče a kdy by bylo dobré jej preventivně vyměnit. Informace je pak předávána do kontrolního systému či do počítače, který ji dále zpracuje. O inteligentních přepěťových ochranách jsme na AMPERu 2014 hovořili s Edmundem Pantůčkem ze společnosti Phoenix Contact. Co jsme se ještě dozvěděli?
-
Termokamera s rozlišením 1024x768 pixelů Please read more HERE
- Vysoké rozlišení 1024x768 pixelů a ergonomie kovového housingu se stupněm krytí IP54. Takovými parametry se může pochlubit termokamera InfraTec VarioCam HD head, která je průkopníkem v oblasti nechlazených bolometrů s čipem 1024x768 pixelů. Termokamera má pokročilé měřící funkce a uživateli tak nabízí profesionální přístup k vědeckým, vývojovým a průmyslovým aplikacím. Kde se kamera uplatní? To nám prozradil Jan Sova ze společnosti Workswell.
-
Tým CTU CarTech a studentská elektroformule Please read more HERE
- Formula Student je konstrukční soutěž pro studenty inženýrských škol. V jejím rámci se každý rok pořádá 12 soutěží po celém světě. V soutěži je zadáno fiktivní výběrové řízení na vývoj vozu formulového typu. A úkol pak zní jasně: navrhnout vůz, který co nejlépe splní stanovené požadavky. Soutěží se účastní i tým CTU CarTech z ČVUT. Na AMPERu jsme hovořili s jeho kapitánem Františkem Pechem. Co nám prozradil o elektroformulích?
-
Upoutávka: O motorech s Lubomírem Kastnerem Please read more HERE
- První letošní odborné téma živého vysílání bude o motorech s Lubomírem Kastnerem. Lubomír pracuje na motorech několik desetiletí a jeho zkušenosti si zadají na pořádnou knihu. Nepropásněte živé vysílání v kterém budou objasněny některé základní principy oprav a údržby motorů a v závěru bude možnost osobních dotazů. Kdo bude u živého vysílání bude moci se ptát. A jak je již zvykem, následně bude dostupný sestřih toho nejzajímavějšího.