Videa Elektrika.TV

Rešerše všech dostupných videí

DEHN log#22: Patice DEHNguard PCB Please read more HERE
DEHNguard PCB je patice určená k osazování na jištěné spoje. Patice se napájí na jištěný spoj a následně slouží jako rezervní místo pro umístění svodiče přepětí. Patice je určená prioritně do průmyslu. Instalují ji především výrobci zařízení, která jsou pevně připojená k napájecí soustavě. Patice obsahuje kontakt, který může předávat dálkovou signalizaci a zároveň obsahuje kódování, které zamezuje tomu, aby byl osazený nevhodný modul přepěťové ochrany. Instalovat ji lze i do zařízení, která jsou vystavena vibracím.
DEHN log#21: Základna do plochy střechy pro osazení jímací tyčí Please read more HERE
Jak postavit jímací tyč na ploše šikmé střechy? Se základnou do plochy střechy od společnosti DEHN+SÖHNE. Základna se umístí na trámy střechy a umožňuje uchycení trubkové jímací tyče o výšce až 1,5 metru a o průměru 10 nebo 16 milimetrů. Základna obsahuje upevňovací svorky, kterými se přichytí na krovy. Jímací tyč se do základny pevně připevní třemi šrouby, které mají nanesené lepidlo na závitech. Celé řešení je pak možné doplnit krytkou v cihlové či černé barvě.
O motorech #8: Kdy a jak volit třídy nadproudových relé? Please read more HERE
Stupeň ochrany elektromotoru určuje konstruktér. Podle čeho se při výběru řídí? Vždy záleží na konkrétní aplikaci zařízení. Musí vycházet z technických údajů daného elektromotoru a daného zařízení. Nemůže přitom brát v potaz pouze výkon, ale počítat musí i s řadou dalších faktorů, jako je napětí sítě či četnost spínání. Více se dozvíte v osmém díle seriálu o elektromotorech s Lubomírem Kastnerem.
DEHN log#20: Ekvipotenciální přípojnice K12 Please read more HERE
Ekvipotenciální přípojnice K12 je univerzální nejpoužívanější ekvipotenciální přípojnice s možností připojení kulatých a plochých vodičů nebo kabelových ok. Přípojnice umožňuje připojení jednoho plochého a deseti kruhových vodičů. Kruhové vodiče mohou mít průřez 2,5 až 90 milimetrů čtverečních. Přípojnice je osazená třmenovými svorkami. Svorky je možné zcela demontovat, což ocení každý, kdo měří uzemňovací soustavu na objektu a potřebuje odpojit přívod uzemnění v těsném prostoru.
DEHN log#19: Kombinovaný svodič bleskových proudů DEHNshield Please read more HERE
Kombinovaný svodič bleskových proudů DEHNshield je určený pro vyrovnání bleskového proudu v hladinách ochrany III a IV. Jiskřišťový svodič snese 12,5kA bleskového proudu na každý ze svých pólů. Jiskřiště využívá tvar elektrod, díky kterému dojde k roztažení obloučku na zhášecí komůrky. Jakmile se na jedné z komůrek přeruší oblouček, dojde k rozpojení oblouku v rámci svodiče. DEHNshield zaujme tím, že na šířce jednoho modulu je plnohodnotný svodič bleskových proudů na bázi jiskřiště. Lze jej tedy naistalovat všude tam, kde se vešel svodič přepětí typu 2.
DEHN log#18: Plastová podpěra vedení Please read more HERE
Plastová podpěra vedení je určená pro připevňování vodiče na okapovou rouru. Ocení ji revizní technici, kteří měří odpor uzemnění. Na rozdíl od konkurenčních řešení podpěra zamezuje elektrickému kontaktu mezi vyvedeným vodičem uzemnění a okapovou rourou tak, že dojde k jednoduchému odpojení pouze demontáží zkušební svorky. Svorka se připevňuje na okapovou rouru pomocí nerezového stahovacího pásku, který se volí podle průměru roury.
DEHN log#17: Kožené pracovní rukavice s kevlarem Please read more HERE
Kožené pracovní rukavice s kevlarem pro práci na elektrickém zařízení výrazně redukují nebezpečí náhodného dotyku živé části při práci pod napětím. Zároveň ochrání ruce při vzniku zahoření oblouku a zkratu v rozvaděči. Umožňují i velice jemné uchopování nástrojů i zvládání všech prací v rozvaděči. Rukavice jsou součástí celého systému, který se skládá z celotělové kombinézy nebo kabátu a obličejového štítu, který zabezpečí ochranu lidem pracujícím na rozvaděčích pod napětím před sežehnutím elektrickým obloukem.
INGRESS - Shonin XM Anomally Brno 2015
Anomálie je neobvyklá událost v megatechnologické hře Ingress. Shonin je únorový název pro Anomálii, která se koná současně ve Florencii, Brně, Alexandrii, Austinu, Las Vegas, Atlantě, Medellinu, Bilbau, Pasadeně, Limě, Denveru, Orlandu, Hanoveru, Cardiffu, Reykjavíku, Yekaterinburgu, Kyotu, Adelaine, Cristchurchu a čínské Guangzhou!
DEHN log#16: Nalepovací podpěra Please read more HERE
Jak přichytit vedení bez provrtání střešní krytiny nebo fasády domu? S nalepovací podpěrou, kterou nalepíte dokonce i na sklo. Nalepovací podpěry jsou osazené držáky vedení DEHNgrip a DEHNsnap a vybavené lepícími polštářky firmy 3M, které zaručují vysokou pevnost přilepení. Povrch je nutné před nalepením pouze vyčistit isopropylalkoholem. Podpěry jsou vhodné pro nejrůznější povrchy, výjimku přestavují poplastované plechy či plechy natřené barvou.
DEHN log#15: Podpěra DLH Please read more HERE
Podpěra DLH je zmenšená podpěra pro vytváření izolované jímací soustavy, která je vhodným řešením pro ploché střechy, kde nevychází velká dostatečná vzdálenost. Řešení se odlišuje od konkurenčních výrobků nízkou váhou. Nezatěžuje tedy střechu a umožňuje snadnou manipulaci. Využití podpěry tak pomáhá optimalizovat množství materiálu, který se dopravuje nahoru na střechu, protože se nepoužívají zbytečně velké a těžké zátěže.
Felten&Guilleaume (1992) Testování poruchového proudu na lidském těle Please read more HERE
Testy profesora Biegelmeiera, který testoval průchod proudu přímo na sobě! Záznam je z původní osmičky filmu, pak přenesen na VHS a až pak digitalizován. Poskytl František Štěpán 5. února 2015.
DEHN log#14: Pásková svorka Please read more HERE
Pásková svorka umožňuje jednoduché spojení dvou plochých vodičů, dvou drátů, dvou pásků nebo drátu a pásku. Svorku ocení každý, kdo vytváří zemnící soustavu, je na dně výkopu a potřebuje spojit pásky či dráty. Svorka se vyznačuje precizním zpracováním, při manipulaci s ní proto není třeba používat ochranné rukavice. Vyrábí se v nerezovém či pozinkovém provedení.
O motorech #7: Jak si vybrat správný motorový spouštěč? Please read more HERE
Před třiceti lety to bylo jednoduché. Žádné spouštěče motorů nebyly. Když byl motor větší, použil se pákový přepínač. V dnešní době už se v motorech používají spouštěče. Rozdělit je můžeme na spouštěče pro lehký rozběh a na spouštěče pro těžký rozběh, tedy pro rozběh motoru se zátěží, který se vyskytuje například v kompresorech nebo čerpadlech. Podle čeho se ještě vybírá vhodný spouštěč? To nám vysvětlil odborník Lubomír Kastner.
O motorech #6: Proč provádět diagnostiku poruchy na místě? Please read more HERE
Poruchu motoru mohou způsobit věci, které s elektromotorem na první pohled vůbec nesouvisí. To je hlavní důvod, proč provádět diagnostiku problému přímo na místě u zákazníka a ne v servisu. Vibrace, které motor poškodí, mohou být způsobené jiným zařízením nebo třeba narušeným prouděním kapaliny v potrubí. Další příklady diagnostiky neobvyklých příčin poruch motorů se dozvíte v šestém díle seriálu o motorech.
O motorech #5: Jak diagnostikujeme přetížení motoru dané nevhodnou zátěží? Please read more HERE
Jak poznáme přetížení motoru způsobené nevhodnou zátěží od přetížení způsobeného chybou motoru? To byla další otázka na Lubomíra Kastnera ze seriálu o motorech. Při diagnostice přetížení je třeba rozlišovat, zda se jedná o nové zařízení, či zařízení, které je již delší dobu v provozu. U nového zařízení může být chyba na straně konstruktéra, který na dané zařízení předepsal slabý elektromotor. Jaké jsou nejčastější důvody přetížení u starších zařízení?
O motorech #4: Co lze měřit obyčejným multimetrem? Please read more HERE
Co můžeme měřit obyčejným multimetrem na vinutích, pokud motor nemá výkon? Tuto otázku jsme položili Lubomíru Kastnerovi, zkušebnímu a reklamačnímu technikovi elektromotorů. Multimetrem změříme proud, napětí či odpor. Řadu problémů ale toto jednoduché měření neodhalí. V čtvrtém díle seriálu o elektromotorech se dozvíme, proč raději používat výkonnější měřidla.
Jedno z prvních pracovišť v roce 2001
 
O motorech #3: Jak vznikají mezizávitové zkraty? Please read more HERE
Vniknutí vlhkosti do vnitřku elektromotoru, velké teplotní rozdíly mezi venkovní teplotou a provozní teplotou motoru nebo zaražení kousku rozpadlého ložiska mezi vynutí cívky. To jsou nejčastější příčiny vzniku mezizávitového zkratu. Jak elektromotor před vznikem zkratu ochránit a na co si dát pozor? To se dozvíte ve třetí části seriálu o elektromotorech s Lubomírem Kastnerem.
O motorech #2: Jaké jsou nejčastější poruchy? Please read more HERE
Poruchy elektromotorů můžeme rozdělit na mechanické a poruchy elektrického charakteru. Které jsou častější a jaké konkrétní poruchy patří do těchto dvou skupin? To se dozvíte v druhém díle našeho seriálu o motorech s Lubomírem Kastnerem.
O motorech #1: Jaké jsou nejčastější chyby v zapojení? Please read more HERE
Zapojujete nový náhradní elektromotor přesně podle zapojení toho starého bez ohledu na informace na štítku a bez předchozího měření? Pak se podle Lubomíra Kastnera dopouštíte nejčastější chyby v zapojování motorů. Vhodné není ani používání jednoduché měřící techniky typu vadaska. Ta totiž nezjistí přechodové stavy, porušení spoje nebo narušené izolační stavy. Jaké měřící přístroje mají elektrikáři používat?
Akce dokumentů

Pár slov o Elektrika.tv

Společnost Elektrika.info má vizi největšího multimediálního zdroje informací v oblasti průmyslových a instalačních technologií.