Videa Elektrika.TV

Rešerše všech dostupných videí

O motorech #19: Jak správně rozbíhat a řídit kroužkový motor? Please read more HERE
Kroužkové motory jsou specifická samostatná kategorie elektromotorů. Je zde vinutý stator a vinutý rotor, který se připojuje na reostat. Zde se vytváří fázový posun a točivé magnetické pole a tím pádem dochází k roztočení elektromotoru. Reostat je třeba pravidelně podrobovat údržbě, jelikož v něm může vznikat řada závad. Více nám k tomu řekl Lubomír Kastner.
O motorech #18: Jaké mohou být účinky okamžité reverzace za běhu motoru? Please read more HERE
Následky okamžité reverzace za běhu motoru jsou obvykle devastující. Motor by měl být konstrukčně proveden tak, aby nebylo možné provést reverzaci bez potřebné doby k zastavení. Ošetřeno by to mělo být například časovým spínačem. Pokud ale k okamžité reverzaci dojde, hrozí ulomení hřídele, utržení rotorového svazku od hřídele, přetržení hřídele za ložiskem či poškození vinutí a následné spálení.
O motorech #17: Co si mohu dovolit k asynchronnímu motoru? Please read more HERE
Mohu si dovolit přetěžovat asynchronní motor? To byla další otázka na Lubomíra Kastnera v našem seriálu o elektromotorech. Každý motor je podle něj možné přetěžovat, záleží ale na konstrukčních omezeních motoru, výrobci, konkrétním typu motoru a na tom, jak často se přetěžuje. O kolik lze motory přetěžovat, tedy paušálně říci nelze. Typickým příkladem často přetěžovaných motorů jsou ty v sekačkách na trávu, řada lidí totiž nečte návody a nedělá pauzy nezbytné pro ochlazení motoru.
O motorech #16: Jak provádět přepínání hvězda trojúhelník při těžkém rozběhu? Please read more HERE
Správný čas přepnutí hvězda trojúhelník závisí na typu motoru a jeho konkrétní aplikaci. Vhodnější a spolehlivější než přepínání hvězda trojúhelník je v dnešní době spínání pomocí softstartéru. Ten nejenom sepne včas, ale také plní funkci ochranného prvku. Není třeba tedy ochranné prvky nasazovat zvlášť. Řešení navíc vyjde levněji a má snadnější zapojení.
Jak se staví větrná elektrárna Please read more HERE
Podívejte se na zrychlené video, které vás provede celou stavbou!
SLOUPNO: Elektrikář Pavel Draštík o přesnosti věžních hodin
 
Jak to vypadalo na Elektrické spojce 2015 (Neoficiální verze bez střihu) Please read more HERE
Od 23. do 24. května se v Horní Lhotě u Jindřichova Hradce uskutečnila Elektrická spojka 2015. Oficiální program odstartoval v sobotu ve 14 hodin. Společnost DEHN zorganizovala soutěže ve skládání čtverců, zemních svorek nebo přípojnic. Soutěžilo se i v hodu valivou koulí nebo v poznávání 11 předmětů. Ve 20 hodin pak proběhlo oficiální vyhlášení vítězů a předání cen. Jak to na letošní Elektrické spojce vypadalo, se dozvíte v této reportáži.
Jak to vypadalo na Elektrické spojce 2015 Please read more HERE
Od 23. do 24. května se v Horní Lhotě u Jindřichova Hradce uskutečnila Elektrická spojka 2015. Oficiální program odstartoval v sobotu ve 14 hodin. Společnost DEHN zorganizovala soutěže ve skládání čtverců, zemních svorek nebo přípojnic. Soutěžilo se i v hodu valivou koulí nebo v poznávání 11 předmětů. Ve 20 hodin pak proběhlo oficiální vyhlášení vítězů a předání cen. Jak to na letošní Elektrické spojce vypadalo, se dozvíte v této krátké videoreportáži.
OBO tweaks#10: Příchytka 177 pro upevnění hromosvodního drátu Please read more HERE
Jak upevníte co nejrychleji hromosvod? S příchytkou 177 od OBO Bettermann. Plastová svorka 177 se šroubuje na podklad a svod se do ní jednoduše zaklapne. Její podobnost se svorkami Multiquick není náhodná, funguje na stejném principu. Rozměříte si plánované vedení, upevníte příchytky a nakonec nacvaknete vyrovnaný hromosvodový drát. Vyrábí se pro průměry 8 až 10 milimetrů, v provedení z šedého plastu nebo mědi a s možnými odstupy od fasády 20, 30 nebo 55 milimetrů.
OBO tweaks#9: Třmenové příchytky neboli sonapky Please read more HERE
Čím upevníte kabel na rošt? Vyzkoušejte sonapky od OBO Bettermann. Sonapky neboli třmenové příchytky se vyrábí v nepřeberném množství provedení. Vybírat lze podle způsobu uchycení a velikosti upínaného vedení. Současně můžete upevnit až čtyři kabely. Sonapky jsou vybavené plastovou či kovovou vaničkou. Plastovou použijete pro běžná uchycení, kovovou pro protipožární opatření.
O motorech #15: Jak určit začátky a konce vinutí a přitom nezničit motor? Please read more HERE
Nejjednodušší a nejspolehlivější způsob, jak zjistit začátky a konce vynutí elektromotoru bez rizika jeho poškození, je zanést elektromotor do servisu. Jestliže totiž došlo k rozházení vývodů, příčinou bude pravděpodobně nějaké poškození elektromotoru, které by měli odhalit odborníci. Určování začátků a konců se nikdy neprovádí pod plným napětím 400V, v opačném případě hrozí totiž poškození motoru.
O motorech #14: Jaký vliv má frekvenční měnič na funkci a životnost motoru? Please read more HERE
Koupit si zařízení a následně na něj za účelem zvýšení otáček napojit frekvenční měnič, je hitem posledních let. Následkem toho se ale elektromotor může spálit. V dnešní době je totiž důležité již při nákupu motoru zvážit, zda motor budete pohánět frekvenčním měničem, aby byl na to konstrukčně uzpůsoben. Zároveň záleží i na konkrétní aplikaci. Více nám k tomuto tématu řekl odborník Lubomír Kastner.
O motorech #13: Jaké účinky mají vířivé proudy na ložiska motorů? Please read more HERE
Poškození dosedacích ploch ložisek, jejich narušení, vibrování elektromotoru, rozpad ložiska a v důsledku toho nenávratné poškození elektromotoru. To jsou účinky vířivých proudů. K problému dochází především u elektromotorů, které jsou poháněné přes frekvenční měniče nebo u motorů na stejnosměrný proud. Spolehlivý způsob, jak tento problém ošetřit, u nás přitom zatím neexistuje.
O motorech #12: Jak motor pozná, že má zvětšit proud při zatížení či při brzdění? Please read more HERE
Reakce motoru při zatížení na hřídeli či při brzdění je dána jeho konstrukcí. Pokud dojde ke zbrzdění a snížení otáček elektromotoru, tak se točivé magnetické pole snaží dorovnat síly. Jak by měla být správně nastavena ochrana motoru a co se stane, pokud správně nastavena není? O tom jsme hovořili s Lubomírem Kastnerem ve dvanáctém díle seriálu o elektromotorech.
O motorech #11: Kdy se jedná o lehký a těžký rozběh? Please read more HERE
Víte, jak se od sebe liší lehký a těžký rozběh elektromotoru? O lehký rozběh se jedná v případě, že motor nejde do plné zátěže, jako by na něm nebylo nic připojené. U těžkého rozběhu motor již od začátku musí zabírat. Příkladem může být například pohánění čerpadla, které čerpá již první otáčkou. Více nám o lehkém a těžkém rozběhu prozradil odborník Lubomír Kastner.
O motorech #10: Jaký vliv má připojení vodiče N na uzel ve hvězdě? Please read more HERE
Připojení vodiče N na uzel ve hvězdě může mít devastující následky, nezkoušejte to! Říká odborník na elektromotory Lubomír Kastner. Při takovém připojení podle něj reálně hrozí zkrat. Mohou existovat konkrétní aplikace, kdy k problémům nedojde. Bezpečnost takového připojení ovlivní zatížení, výkon, otáčky, konstrukce motoru i další faktory. Doporučit takové připojení ale podle něj rozhodně nelze.
Ochutnávka explozí Please read more HERE
 
Rittal chlazení rozvaděčů 2015 Please read more HERE
Řešíte chlazení rozvaděčů? Rittal nabízí propracovaný systém chlazení včetně technické podpory. Sledujte další související videoklipy a články na toto téma!
Seminář L.P. Elektro v Praze 2015
 
VO-DKA aquabela
 
Akce dokumentů

Pár slov o Elektrika.tv

Společnost Elektrika.info má vizi největšího multimediálního zdroje informací v oblasti průmyslových a instalačních technologií.