Videa Elektrika.TV

Rešerše všech dostupných videí

KOPOS: Novinky v lištách a parapetních kanálech Please read more HERE
Parapetní kanály typu PK v bezhalogenovém provedení, zásuvky vyrobené na míru do parapetních kanálů KOPOS a lišty opatřené modrou fólií proti zašpinění či poškrábání. To jsou novinky, které nám na ve studiu na veletrhu AMPER 2015 představili Martin Herman a Vlastimil Volejník ze společnosti KOPOS Kolín. Kde se bezhalogenové parapetní kanály uplatní? A dočkají se zákazníci i datových, USB či HDMI zásuvek na míru?
BVV: V čem tkví kouzlo výstav a veletrhů Please read more HERE
Historie brněnského výstavnictví je velice stará, ta novodobá se počítá od roku 1928, kdy se tu konala Výstava soudobé kultury v Československu. Z té doby pochází nejkrásnější pavilony brněnského výstaviště. V roce 1959 se v Brně konal 1. mezinárodní strojírenský veletrh, kterého se zúčastnilo 2,5 milionu návštěvníků. V dnešní době je taková návštěvnost nepředstavitelná, přesto má pořádání veletrhů i v této době stále svůj význam. Více nám výhody výstavnictví přiblížil Jiří Erlebach ze společnosti Veletrhy Brno.
CONTEG: Řada kompaktních nástěnných rozvaděčů WME Please read more HERE
Potřebujete kompaktní nástěnný rozvaděč? Conteg představuje řadu WME, která je, co se týče rozměrů, nejširší řadou na trhu. Rozvaděče mají čistý hladký design, všechny hrany (rohy) skříní jsou unikátně svařované laserem bez dalšího broušení. Vyrábí se v jednodveřovém nebo dvoudveřovém provedení, s plnými nebo prosklenými dveřmi. Dle velikosti mají jednobodové či dvoubodové zavírání, pro vyšší a dvoukřídlé skříně se používá tříbodový systém.
CONTEG: Stojanový rozvaděč pro průmyslové aplikace FSE Please read more HERE
Výjimečně vysoké krytí IP 55, vysoká tuhost či garantovaná nosnost 1.500 kilogramů. To jsou jen některé z výhod samostatně stojícího rozvaděče FSE od společnosti Conteg. Rozvaděč je určený pro nejnáročnější aplikace. Rám má svařovanou konstrukci a základním dílem je za studena válcovaná stojna z pozinkovaného plechu. Konstrukce rozvaděče (svařenec) umožňuje spojení do řady a použití příslušenství, jako jsou vnitřní lišty.
O motorech #23: Kdy je dobré zkontrolovat motor? Please read more HERE
Je zřejmé, že elektromotor zkontrolujeme v případě, že stroj nefunguje. Jak často ale provádět preventivní kontroly motoru, abychom předešli vzniku možných závad? To závisí na prostředí, ve kterém se motor používá. V čistém a suchém prostředí stačí kontroly třeba jednou za tři měsíce. Ve velmi prašném prostředí, kde hrozí řada rizik včetně požáru, se kontroly provádí častěji - třeba i jednou za směnu.
O dobrých řidičích #2: Jaké vlastnosti má správný řidič? Please read more HERE
O tom, zda je někdo dobrý nebo špatný řidič, rozhoduje především jeho přístup k dané problematice. Dobrý řidič je ten, který zná Pravidla o silničním provozu a respektuje je. Otázka striktního dodržování pravidel je ale problematická. Měl by například řidič v místě, kde je značka železniční přejezd, ale přejezd v místě již neexistuje, zpomalit? O tom jsme hovořili se zakladatelem autoškoly Jiřím Kadlecem.
O dobrých řidičích #1: O autoškole JKC Please read more HERE
Autoškola JKC je jednou z nejstarších soukromých autoškol v Brně. Založena byla již před 25 lety - 1. července 1990. Hned na začátku zaznamenala autoškola enormní zájem uchazečů o řidičské oprávnění - současně v ní probíhaly i 4 kurzy po 35 lidech. Jak je na tom autoškola dnes a jaké skupiny školí? To nám v prvním díle seriálu O dobrých řidičích prozradil její zakladatel Jiří Kadlec.
O dobrých řidičích #3: Jak často dělat přestávky v řízení? Please read more HERE
Jak často by měl řidič při dlouhé jízdě autem zastavovat k odpočinku? U řidiče ve služebním automobilu určuje četnost a délku přestávek v jízdě nařízení vlády číslo 168/2002 Sb. Podle něj může jet maximálně 4,5 hodiny a poté musí následovat půlhodinová přestávka. Problém ale nastává u soukromých jízd, kde zákon přestávky neřeší. S prodlužujícím se časem jízdy klesá schopnost řidiče k řízení a tím může ohrozit bezpečnost na silnici.
O motorech #20: Co je to ustavení motoru? Please read more HERE
Proč je důležité ustavení motoru? Bez ustavení dochází v motoru k narážení a nežádoucím vibracím, které poškozují stroj. Jedná se tedy o jednu z nejdůležitějších částí uvedení motoru do provozu. Při ustavení se elektromotor musí dostat do roviny s poháněným zařízením. Osy elektromotoru a napojeného zařízení tak mají být souběžné - a to ve třech rovinách: výškové, stranové a úhlové.
O motorech #21: Jaký vliv má vyvážení motoru na jeho chod a spolehlivost? Please read more HERE
Co se stane, pokud připojím nový elektromotor na nevyvážené zařízení? Třeba zařízení s ulomenou lopatkou ventilátoru, uvolněným závažím či jinou závadou? Nevyváženost se přes spojkový spoj přenese na elektromotor a ten se poškodí tak, jako by sám nebyl vyvážený. Proto je důležité měřit vyvážení nejen u elektromotoru, ale i u poháněných strojů. Více nám k tomu řekl odborník na elektromotory Lubomír Kastner.
O motorech #22: Kdy mažeme motor? Please read more HERE
Dříve se s oblibou říkávalo, kdo maže, ten jede. Mazací tuky v minulosti neodolávaly vysoké teplotě a tekly, proto bylo třeba motor častěji promazávat. Dnes už se vyrábí tuky s bodem skápnutí obvykle vyšším než 150 stupňů a toto rčení již tak úplně neplatí. Častým mazáním naopak můžete motor poškodit. Pokud je v ložisku příliš mnoho tuku, dochází k nežádoucímu zahřívání a tuk odchází po hřídeli do vinutí, která se v důsledku toho poškodí.
Vodní nádrž Orlík Please read more HERE
Vodní nádrž Orlík je součást Vltavské kaskády v jižních a středních Čechách. Byla vybudována v letech 1954–1961 a přehradila tok řeky Vltavy u Solenice na Příbramsku. Nese jméno zámku Orlík, který kdysi vystupoval na skále nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.
Šokující výpovědi Jana Hájka #6: Proč je špatná rada trestným činem? Please read more HERE
Občanský zákoník má v otázce odpovědnosti za špatnou radu jasno. Pokud někdo vystupuje jako odborník, nahradí škodu, způsobí-li ji neúplnou či nesprávnou informací nebo škodlivou radou danou za odměnu ve svém oboru. Poškozený přitom ale musí být schopný prokázat, že mu špatnou radu dal ten konkrétní odborník. K tomuz může sloužit smlouva o dílo, projektová dokumentace či v případě diskusí notářský zápis.
Upoutávka: Proč je špatná rada trestným činem Please read more HERE
 
Upoutávka: Může zedník provádět montáže hromosvodu? Please read more HERE
 
UPOUTÁVKA: Jak DNES opakovaně revidovat staré hromosvody? Please read more HERE
Jan Hájek mluví o opakovaných revizích hromosvodů instalovaných ještě podle ČSN 34 1390. Jak je revidovat znovu když provedení neodpovídá ani dle té původní normě, natož dle ČSN 62 305 ...
Upoutávka: Za co odpovídá projektant? Please read more HERE
 
Přestávka - Noční Brno
 
Rybí kosti kolem nás
Stačí zvednout hlavu na vesnici a máte pocit, že žijete mezi nesvéprávnými. Antény připevněné přímo na jímačích hromosvodu nejsou pro majoritu naší populace vůbec žádný problém. Už jim někdo oficiálně oznámil hrozící riziko? Nebo si musíme počkat až to nařídí Evropská unie? Ohrožují nejen sebe, ale i sousedy! Proč to nikoho nezajímá?
HAGER point#2: Nové designové řady Berker série R Please read more HERE
Hager představuje tři nové designové řady zásuvek a vypínačů Berker: R1, R3 a R.classic. Tyto řady využívají nové designové řady materiálů - mezi nimi například broušený beton, hnědou kůži, mořený dub, břidlici nebo akryl. Akrylové rámečky se vyrábí v červené či oranžové barvě, které při snížených světelných podmínkách přitahují světlo a díky tomu na stěně výrazně vyniknou. Zákazníci si navíc mohou vyžádat speciální materiál dle vlastních potřeb.
Akce dokumentů

Pár slov o Elektrika.tv

Společnost Elektrika.info má vizi největšího multimediálního zdroje informací v oblasti průmyslových a instalačních technologií.