Videa Elektrika.TV

Rešerše všech dostupných videí

O dobrých řidičích #9: Jak často je třeba absolvovat školení? Please read more HERE
Po jak dlouhé době by řidiči měli absolvovat odborná řidičská školení? Podle zákona 247/2000 Sb. o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel by měli řidiči absolvovat jedenkrát za rok 7 hodin školení. Méně jednoznačná je ale situace u zákoníku práce, ten totiž říká, že školení by měla být pravidelně dle rozhodnutí vedení organizace. Většina organizací pak volí termín jedenkrát za rok či jedenkrát za dva roky.
O dobrých řidičích #5: Jak se vyvíjely předpisy během historie? Please read more HERE
Jak moc se změnily předpisy v oblasti silničního provozu během historie? Podle majitele autoškoly Jiřího Kadlece k žádným převratným změnám nedošlo. Nejvýraznější byl přechod k jízdě vpravo, ke kterému u nás došlo v době protektorátu - konkrétně v březnu roku 1939. V průběhu let se také měnila přikázaná rychlost v obcích, mimo obce i na dálnicích. Například až v polovině roku 1979 byly zavedeny rychlostní limity na všech silnicích. Do té doby platila pouze přikázaná rychlost v obcích, a to jenom ve dne.
O dobrých řidičích #8: K čemu jsou referentská školení? Please read more HERE
Mají referentská školení pro profesionální řidiče nějaký význam? Není to jen další zbytečná formalita? Na tyto otázky odpovídali zástupci autoškoly JKC Jiří Kadlec a Rudolf Kaláb. Význam podle nich školení mají hlavně v informování řidičů o novinkách, o kterých by se jinak jen těžko dozvěděli. Řidiči se na nich dozví o změnách zákona - například v oblasti nových dopravních značek, a to reálný přínos určitě má.
O dobrých řidičích #6: Jaké jsou nejčastější prohřešky řidičů? Please read more HERE
Jakých prohřešků se na silnicích nejčastěji dopouští čeští řidiči? Na prvním místě je samozřejmě překročení stanovené rychlosti. Polovina řidičů například neví, kde v některých místech začíná a končí určitá rychlost. A pokud ví, tak se tím stejně neřídí. Na druhém místě v žebříčku řidičských neřestí se drží nedání přednosti v jízdě a na třetí příčce je nedodržování vodorovného značení.
O dobrých řidičích #10: Předjíždění za sucha, deště a sněžení Please read more HERE
Předjíždět či nepředjíždět? Základní rada v autoškole zní, že pokud si nejsem jistý, tak nepředjíždět. Zvážit při předjíždění musíme vždy celou škálu faktorů: rychlost, počasí, viditelnost, sjízdnost silnice, rychlost protijedoucího auta, dopravní značení, vlastnosti vozidla i vlastní praxe v řízení. Kde je zakázáno předjíždět, jasně stanovuje kapitola Přejíždění v zákoně číslo 361.
KNX: Rozhraní enOcean, DALI Please read more HERE
O integraci dalších standardů do KNX hovořil na KNX konferenci v Brně Ondřej Dolejš ze společnosti Wago Elektro. Jaký je rozdíl mezi standardizovanými a proprietárními sběrnicemi? Jaké mají výhody a nevýhody? Jaké jsou základní komunikační sběrnice a jejich využití? A jakými způsoby se provádí jejich integrace? To vše se dozvíte v této přednášce.
KNX: Co nového v KNX topologii? Please read more HERE
Každý, kdo se jen trochu zajímá o KNX systémové instalace, ví, že nejmenší topologickou jednotkou sběrnice TP je sběrnicový segment obsahující nejvýše 64 KNX přístrojů a napájecí zdroj s tlumivkou. Nebo že linie může sestávat až ze 4 takovýchto segmentů, že oblast tvoří až 15 linií propojených liniovými spojkami přes hlavní linii, anebo že rozsáhlou instalaci může tvořit až 15 oblastí propojovaných opět liniovými spojkami přes páteřní linii.
KNX CZ: Výuka KNX na VUT v Brně Please read more HERE
Na VUT v Brně vyučují o KNX. Předmět projektování silových a datových rozvodů průměrně absolvuje 150 studentů za akademický rok. Výuka probíhá na 6 profesionálních pracovištích KNX. Studenti na panelech zpracovávají různé laboratorní úlohy - programují centrální funkce, programují osvětlení v rámci rozhraní KNX/DALI nebo vytváří různé světelné scény. Více o výuce prozradil Branislav Bátora.
KNX: Stínicí technika Please read more HERE
Stínicí technika zahrnuje nejen rolety, žaluzie, markýzy, ale i akční konexové členy, které řídí žaluzie, a meteorologické centrály, které dokáží v automatickém režimu řídit žaluzie na celé budově. Jak tento systém řízení stínění v budově v praxi funguje a jak souvisí s řízením osvětlení, vysvětlil ve své přednášce na konferenci k 25. výročí založení mezinárodní KNX asociace v Brně Jakub Horna.
KNX: Vytápění, ventilace a klimatizace Please read more HERE
HVAC je známou zkratkou pro vytápění, ventilaci a klimatizaci. Všechny tyto technologie jsou na jedné topologii - na kroucené dvoulince, která přechází na ethernet. O řízení těchto úkonů v systému KNX přednášel na říjnové KNX konferenci Jakub Horna. Jak se provádí topení či chlazení na základě požadavku nebo řízená výměna vzduchu dle CO2? Poslechněte si celou přednášku.
KNX CZ: Vzdálené ovládání systémů KNX Please read more HERE
Vzdálené ovládání a správa objektu je aktuálně velký trend podpořený velkým rozvojem smartphonů a tabletů. Využijí ho jak uživatelé, tak i technici, kteří jeho prostřednictvím mohou v případě potřeby vyřešit problém v instalaci, aniž by byla třeba jejich fyzická přítomnost v budově. Jak vzdálené ovládání v instalaci KNX funguje, nám prozradil Martin Auersvald.
KNX: Řízení osvětlení - detektory pohybu a přítomnosti Please read more HERE
Současné požadavky na úsporu energie vedou k řešením, která výrazně posouvají vnímání detektorů pohybu běžnými uživateli. V minulých letech přinášely detektory pohybu do našich domovů hlavně větší bezpečí a pohodlí. V současné době se stále důležitějším stávají úspory energie, ve smyslu snižování nákladů a ochrany životního prostředí. S cílem uspokojit tyto požadavky vyvinula společnost B.E.G. novou řadu výrobků, které přispívají k optimálnímu řízení světla a tepla v budovách.
Upoutávka na přednášku "Připravme se na blackout!" Please read more HERE
 
Připravme se na blackout!
Přednáška profesora Stanislava Ruska (VŠB- TU Ostrava) z 22. října 2015. Konferenci pořádal Schrack Technik a Zeppelin ČR ...
Z KNX konference v Brně 2015
 
Kam zmizeli vystavovatelé na Elosysu 2015?
 
OBO tweaks#11: Plastová koncovka pro zakončení pancéřové trubky Please read more HERE
Potřebujete zakončit pancéřovou trubku a zabránit tak poškození vedeného kabelu? Nabízí se prosté řešení pomocí mufny, neboli plastové koncovky od společnosti OBO BETTERMANN. Koncovka se vyrábí v metrickém a PG provedení. Na výběr máte mezi světle šedou nebo černou barvou. Rozměry v řadě PG se pohybují do 36 milimetrů a v řadě M od 16 do 64 milimetrů.
OBO: Nový rekord - kilometrový kabelový žlab za 48 minut a 41 sekund Please read more HERE
Postavit z kabelových žlabů RKS-Magic v co nejkratším možném čase kilometr dlouhou trasu. Takový cíl si dali v OBO Bettermann. Úkol jim usnadnil inovativní násuvný spoj, díky kterému lze díly jednoduše vzájemně zasunout, zaklapnout a je hotovo. To vše přitom zcela bez šroubů, spojek nebo jiného příslušenství. A tak cíle dosáhli v celkovém čase 48 minut a 41 sekund.
PHXC: Programovatelný reléový systém logiky PLC logic Please read more HERE
Na trhu s moduly logiky spojuje reléový systém logiky PLC logic poprvé úroveň logiky, rozhraní a připojení pole v jednom řešení. V/V signály spínáte a řídíte pouze jedním kompaktním systémem. Kombinujte dle potřeby nový modul logiky PLC s vhodnými zásuvnými relé. Modulární provedení umožňuje rozmanité možnosti použití. Díky Logic+ máte navíc k dispozici intuitivně ovládaný software pro rychlou realizaci svých projektů.
Na velkém předváděcím dni v Olomouci se předvedlo 49 vystavovatelů Please read more HERE
Ve čtvrtek 8. října se v prostorách VO Elpremo konala největší elektro výstava v Olomouckém kraji. Své novinky zde prezentovalo 49 vystavovatelů z řad předních českých výrobců a dovozců elektroinstalačního materiálu. V rámci doprovodného programu se pak uskutečnily dva odborné semináře společností Schneider Electric a Siemens. Účast na akci byla již tradičně vysoká.
Akce dokumentů

Pár slov o Elektrika.tv

Společnost Elektrika.info má vizi největšího multimediálního zdroje informací v oblasti průmyslových a instalačních technologií.