Videa Elektrika.TV

Rešerše všech dostupných videí

SCHNEIDER ELECTRIC: Zásuvky a vypínače Unica Please read more HERE
Jednomodulový rámeček určený pro instalaci různých jednomodulových přístrojů, designový rámeček v imitaci korodovaného železa a cenově výhodná univerzální dvojmodulová podlahová krabice Ultra. To jsou novinky v řadě vypínačů a zásuvek Unica od společnosti Schneider Electric, které nám na veletrhu AMPER 2015 představil produktový manažer Robert Šimčík.
ENIKA: Výsledky spolupráce společností ENIKA a AMiT v automatizaci budov Please read more HERE
Výsledkem vývojové spolupráce společností ENIKA a AMiT je řešení pro komplexní automatizaci budov. Systémoví integrátoři a správci budov získají nástroj pro zajištění energeticky efektivního provozování moderních budov, které umí zohlednit zvyšující se nároky vlastníků, uživatelů i návštěvníků budov. Systémy pro automatizaci budov se skládají z navzájem propojených mechanických a elektronických částí, které monitorují teplotu, vlhkost, přítomnost, intenzitu osvětlení, kvalitu vzduchu, ale také aktuální pozici venkovních žaluzií, oken či dveří.
PHXC: Nejmenší push-in svorka na světě MPT 1,5/S Please read more HERE
Svorka MPT 1,5/S je nejmenší push-in svorkou na světě. Svorka je široká pouhých 3,5 milimetru, čímž ušetří přibližně 30 procent prostoru ve srovnání s běžnými svorkami na trhu. Použít ji lze pro veškeré průřezy od 0,14 po 1,5 milimetrů čtverečních. Svorka se vyrábí v různých provedeních - pro více vodičů najednou či ve vícepatrovém provedení, ve kterém lze propojovat jednotlivá patra i svorky mezi sebou.
Elektroměrová skříň Jakuba Hláska
Často se diskutuje nad provedením elektroměrových sloupků. Základní principy musí být dodrženy, ale jak to v praxi bývá nic není tak černobílé jak vypadá. Podívejte se jak vyřešil okolí svého elektroměru Jakub Hlásek, veliký sběratel a milovník nejen elektrotechnické historie!
PHXC: Vysokoproudá push-in svorka PTPOWER 150 Please read more HERE
Průchozí vysokoproudá svornice PTPOWER 150 od Phoenix Contact je jedinou svorkou svého formátu, která funguje na technologii připojení push-in. Rozsah připojení svorky se pohybuje od 50 do 150 milimetrů čtverečních u ohebného i tuhého vodiče. Vyrábí se v provedení pro fázové, nulové i ochranné vodiče. Svorka nabízí úsporu prostoru a vysokou rychlost montáže. Využijí ji hlavně elektromontážní firmy, které pracují v energetice nebo s velkými technologickými celky.
KNX: Na VŠB Technické univerzitě Ostrava bylo otevřeno certifikované školicí centrum KNX Please read more HERE
V květnu 2015 získalo školicí centrum KNX na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB Technické univerzity Ostrava certifikaci podle mezinárodních norem asociace KNX. Školicí centrum organizuje týdenní základní kurzy KNX podle pravidel asociace KNX. Programování inteligentní elektroinstalace KNX je realizováno pomocí SW nástroje ETS5.
KNX: Programovací software – srovnání ETS4 s ETS5 Please read more HERE
Při zavedení ETS4 nebyla splněna očekávání o zvýšení rychlosti vyhledávání dat během tvorby projektů KNX instalací ve srovnání s činností ETS3, kdežto zatím poslední verze softwaru ETS, tedy ETS5, již tato očekávání skutečně splnila. Je to dáno především tím, že funkční instalace ETS5 není podmíněna vytvořením databázového souboru zabírajícího na harddisku prostor běžně více než 500MB. Naopak, ETS5 nepotřebuje žádný oddělený databázový soubor.
KNX: 25. výročí vzniku sběrnice KNX Please read more HERE
V termínu 20. října 2015 se po celém světě slavilo formou konferencí výročí 25 let vzniku konexové sběrnice. Nejinak tomu bylo i v Brně na půdě VUT, kde proběhla řada odborných přednášek. Ve světě existuje již 44 národních skupin KNX. V pátek 10. července 2015 vznikla KNX národní skupina České republiky. O jejím vzniku a významném výročí přednášel na konferenci Jakub Horna.
KNX CZ: Sběrnicový systém KNX na UTB ve Zlíně Please read more HERE
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně se jako jedna z prvních začala zabývat výukou sběrnicových systémů. Mají zde aplikace na KNX, které slouží nejen pro výuku studentů, ale také k výuce certifikačního kurzu, jenž započal již v roce 2012. Původně na univerzitě vznikla pouze specializace inteligentní budovy, kterou následně rozvinuli v obor, kde se učí nejenom komunikace, ale také technologie.
O dobrých řidičích #7: Jaké jsou nejčastější chyby v testech? Please read more HERE
Procentuální úspěšnost v testech v autoškole je vysoká. Kdo chce, tak se testy naučí. Problém je s mladými nezodpovědnými uchazeči o řidičský průkaz, kteří přípravu podcení. Takový je názor zástupců brněnské autoškoly JKC. Ministerstvo dopravy ČR zavedlo v nedávné době v testech úpravy. K jakým konkrétním změnám v testování budoucích řidičů došlo?
O dobrých řidičích #9: Jak často je třeba absolvovat školení? Please read more HERE
Po jak dlouhé době by řidiči měli absolvovat odborná řidičská školení? Podle zákona 247/2000 Sb. o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel by měli řidiči absolvovat jedenkrát za rok 7 hodin školení. Méně jednoznačná je ale situace u zákoníku práce, ten totiž říká, že školení by měla být pravidelně dle rozhodnutí vedení organizace. Většina organizací pak volí termín jedenkrát za rok či jedenkrát za dva roky.
O dobrých řidičích #5: Jak se vyvíjely předpisy během historie? Please read more HERE
Jak moc se změnily předpisy v oblasti silničního provozu během historie? Podle majitele autoškoly Jiřího Kadlece k žádným převratným změnám nedošlo. Nejvýraznější byl přechod k jízdě vpravo, ke kterému u nás došlo v době protektorátu - konkrétně v březnu roku 1939. V průběhu let se také měnila přikázaná rychlost v obcích, mimo obce i na dálnicích. Například až v polovině roku 1979 byly zavedeny rychlostní limity na všech silnicích. Do té doby platila pouze přikázaná rychlost v obcích, a to jenom ve dne.
O dobrých řidičích #8: K čemu jsou referentská školení? Please read more HERE
Mají referentská školení pro profesionální řidiče nějaký význam? Není to jen další zbytečná formalita? Na tyto otázky odpovídali zástupci autoškoly JKC Jiří Kadlec a Rudolf Kaláb. Význam podle nich školení mají hlavně v informování řidičů o novinkách, o kterých by se jinak jen těžko dozvěděli. Řidiči se na nich dozví o změnách zákona - například v oblasti nových dopravních značek, a to reálný přínos určitě má.
O dobrých řidičích #6: Jaké jsou nejčastější prohřešky řidičů? Please read more HERE
Jakých prohřešků se na silnicích nejčastěji dopouští čeští řidiči? Na prvním místě je samozřejmě překročení stanovené rychlosti. Polovina řidičů například neví, kde v některých místech začíná a končí určitá rychlost. A pokud ví, tak se tím stejně neřídí. Na druhém místě v žebříčku řidičských neřestí se drží nedání přednosti v jízdě a na třetí příčce je nedodržování vodorovného značení.
O dobrých řidičích #10: Předjíždění za sucha, deště a sněžení Please read more HERE
Předjíždět či nepředjíždět? Základní rada v autoškole zní, že pokud si nejsem jistý, tak nepředjíždět. Zvážit při předjíždění musíme vždy celou škálu faktorů: rychlost, počasí, viditelnost, sjízdnost silnice, rychlost protijedoucího auta, dopravní značení, vlastnosti vozidla i vlastní praxe v řízení. Kde je zakázáno předjíždět, jasně stanovuje kapitola Přejíždění v zákoně číslo 361.
KNX: Rozhraní enOcean, DALI Please read more HERE
O integraci dalších standardů do KNX hovořil na KNX konferenci v Brně Ondřej Dolejš ze společnosti Wago Elektro. Jaký je rozdíl mezi standardizovanými a proprietárními sběrnicemi? Jaké mají výhody a nevýhody? Jaké jsou základní komunikační sběrnice a jejich využití? A jakými způsoby se provádí jejich integrace? To vše se dozvíte v této přednášce.
KNX: Co nového v KNX topologii? Please read more HERE
Každý, kdo se jen trochu zajímá o KNX systémové instalace, ví, že nejmenší topologickou jednotkou sběrnice TP je sběrnicový segment obsahující nejvýše 64 KNX přístrojů a napájecí zdroj s tlumivkou. Nebo že linie může sestávat až ze 4 takovýchto segmentů, že oblast tvoří až 15 linií propojených liniovými spojkami přes hlavní linii, anebo že rozsáhlou instalaci může tvořit až 15 oblastí propojovaných opět liniovými spojkami přes páteřní linii.
KNX CZ: Výuka KNX na VUT v Brně Please read more HERE
Na VUT v Brně vyučují o KNX. Předmět projektování silových a datových rozvodů průměrně absolvuje 150 studentů za akademický rok. Výuka probíhá na 6 profesionálních pracovištích KNX. Studenti na panelech zpracovávají různé laboratorní úlohy - programují centrální funkce, programují osvětlení v rámci rozhraní KNX/DALI nebo vytváří různé světelné scény. Více o výuce prozradil Branislav Bátora.
KNX: Stínicí technika Please read more HERE
Stínicí technika zahrnuje nejen rolety, žaluzie, markýzy, ale i akční konexové členy, které řídí žaluzie, a meteorologické centrály, které dokáží v automatickém režimu řídit žaluzie na celé budově. Jak tento systém řízení stínění v budově v praxi funguje a jak souvisí s řízením osvětlení, vysvětlil ve své přednášce na konferenci k 25. výročí založení mezinárodní KNX asociace v Brně Jakub Horna.
KNX: Vytápění, ventilace a klimatizace Please read more HERE
HVAC je známou zkratkou pro vytápění, ventilaci a klimatizaci. Všechny tyto technologie jsou na jedné topologii - na kroucené dvoulince, která přechází na ethernet. O řízení těchto úkonů v systému KNX přednášel na říjnové KNX konferenci Jakub Horna. Jak se provádí topení či chlazení na základě požadavku nebo řízená výměna vzduchu dle CO2? Poslechněte si celou přednášku.
Akce dokumentů

Pár slov o Elektrika.tv

Společnost Elektrika.info má vizi největšího multimediálního zdroje informací v oblasti průmyslových a instalačních technologií.