Videa Elektrika.TV

Rešerše všech dostupných videí

ARisk#16 Proč je analýza rizika součástí každé nové stavby? Please read more HERE
Proč je analýza rizika nezbytnou součástí každé nové stavby? Edmund Pantůček vysvětluje důležitosti analýzy v dalším díle seriálu ARisk.
ARisk#26 Jak vyrovnat potenciál mezi cizími technologiemi? Please read more HERE
Na co si dát pozor, pokud instalujeme technologii do již hotové stavby? Co všechno může ovlivnit dodávanou další instalaci a co požadovat před zahájením činnosti. Problematiku vysvětluje Edmund Pantůček v dalším díle seriálu ARisk.
ARisk#13: Proč nepoužívat zařízení určená pro 220V na stávajících 230V? Please read more HERE
Jak reaguje zařízení, které je konstrukčně vyrobené do sítě 220V a je zapojeno do sítě 230V? Jaká rizika může vykazovat zařízení při dlouhodobém přetížení? Jakou životnost budou mít či jaké nebezpečí může vzniknout? Sledujte další díl seriálu ARisk s Edmundem Pantůčkem.
Jaké jsou nejčastější prohřešky proti požární bezpečnosti? Please read more HERE
Jaké jsou nejčastější prohřešky elektrikářů v elektrických instalací proti požární bezpečnosti? Edmund Pantůček poukazuje na časté i méně časté chyby v dalším díle seriálu ARisk.
Proč na rozvodech nn nelze provozovat malé napětí? Please read more HERE
Jak vysvětlit spotřebiteli, že nemůže po stávajícím vedení nízkého napětí používat málo napěťový zdroj? Edmund Pantůček má jednoduché vysvětlení v dalším díle seriálu ARisk.
ARisk#10 Proč se někdo brání nasazení řízených pohonů? Please read more HERE
Kdy se raději vyhnout nasazení spínaných zdrojů? Které oblasti jsou v tomto specifické? Edmund Pantůček rozebírá téma v dalším díle seriálu ARisk.
ARisk#2: Jaká je vhodná vzdálenost mezi vedením nn a daty? Please read more HERE
Vhodná vzdálenost mezi vedením nn a daty závisí na tom, jakou provozní frekvenci používáte na datových sběrnicích, ale také na rušení a dalších parametrech toho, co probíhá po datových linkách a vedení nn. Pokud použijete kvalitní vedení, je v určitých případech možné vést vedení souběžně. Naopak pokud použiji levné řešení, může být vzdálenost i dva metry.
ARisk#5: Proč, kdy a jak stínit datovou kabeláž? Please read more HERE
Stínit či nestínit? Zaleží na frekvenci, ale i na tom, co skrze datový kabel ovládám. Pokud budu například mít datový vodič do 30kHz a budu na něm mít spouštění protipožárních systémů, tak je vhodné ho odstínit. V jakých případech stínit na jednom a v jakých na obou koncích? A kdy zvolit uzemnění na přechodnou dobu? Sledujte další díl seriálu ARisk s Edmundem Pantůčkem.
ARisk#8: S jakými rušeními lze počítat v systémových instalacích? Please read more HERE
Systémovou elektroinstalaci může rušit mnoho věcí. Elektromagnetické pole se totiž vytváří od jakéhokoliv průtoku proudu. K nejběžnějším patří rušení harmonickými frekvencemi na vedení nízkého napětí, rušení přeslechem mezi jednotlivými linkami, rušení odrazem od konce vedení, od elektrostatických výbojů, ale také od vyrovnávacích a bludných proudů.
ARisk#9 Co je to harmonická frekvence? Proč je velký problém 3. harmonická? Please read more HERE
Jak souvisí harmonická frekvence s nízkým napětím? Proč se nejvíce bojíme 3. harmonické? Jaké jsou její důsledky a hrozby? Edmund Pantůček nám tyto informace prozradí v dalším díle seriálu ARisk.
ARisk#7: Proč je při uložení datových a nn kabelů lepší používat plné žlaby? Please read more HERE
Pro uložení vedení nízkého napětí a datového vedení se doporučuje použití plných kovových žlabů. Znáte důvod? Je to proto, že protékající proud vytváří elektromagnetické pole. A plný kovový žlab umožní odvedení těchto elektromagnetických polí dovnitř do žlabu. Více nám k tomu prozradil Edmund Pantůček v dalším díle seriálu ARisk.
ARisk#4: Co můžeme označit za datovou kabeláž? Please read more HERE
Jak definovat, co je datová kabeláž? Obecně je to to, co přenáší po tenkých drátech vyšší frekvence než 100 hertz nebo nižší napětí než je 220 voltů. Existují ale i výjimky. Patří sem ovládání relátka nebo rozvod informační sítě kategorie 7? Na to jsme se ve čtvrtém díle seriálu ARisk zeptali odborníka Edmunda Pantůčka.
ARisk#3: Jak důležitá je izolační pevnost souběžných kabelů nn a dat? Please read more HERE
Je při souběhu vedení nízkého napětí a dat důležitým parametrem izolační pevnost jednotlivých kabelů? Ve skutečnosti je v tomto případě skoro nepodstatná. Mnohem důležitější je, aby kabely zaručily to, že celá instalace bude spolehlivě fungovat. Záleží na tom, jakou frekvenci budete po datových linkách přenášet a co budete prohánět po vedeních nízkého napětí.
ARisk#6: Jsou vhodnější plastové nebo kovové přepážky v kabelových žlabech? Please read more HERE
Plast nebo kov? Edmund Pantůček má jasno. Pokud mám v jednom žlabu uložené napájecí a datové vodiče, doporučuje se použití kovových přepážek. V kovových žlabech tím uspořím na stínění kabeláže, ušetřím prostor a rozvody jsou přehlednější - napájení a data k jednomu zařízení jsou vedena jedním přívodem. Podrobnosti sledujte v tomto díle seriálu ARisk.
Proč a jak dlouho nemáme v síti nn 220V a 380V? Please read more HERE
Soudní znalec Edmund Pantůček stručně a jasně vysvětluje proč a jak dlouho!
ARisk#1: Kdo je to Edmund Pantůček? Please read more HERE
Elektrikou se začal zabývat někdy v roce 1970, kdy začal studovat v Brně na VUT. Jako absolvent prošel různými firmami. Pracoval na Moravském energetickém dispečinku na pozici šéftechnika automatizovaného systému dispečerského řízení. Živil se jako obchodník a od roku 1992 praktikuje jako soudní znalec. Co dalšího nám o sobě prozradil Edmund Pantůček?
SCHRACK: SAT LINE - kompletní program pro satelitní příjem Please read more HERE
Společnost Schrack Technik nabízí pečlivě sladěný kompletní program pro satelitní příjem. Sortiment satelitní techniky SAT LINE zahrnuje antény v různých velikostech, materiálech a barvách, koaxiální kabely pro všechny druhy použití, širokopásmové účastnické zásuvky a mnoho dalšího. S kompletním sortimentem SAT LINE se můžete seznámit ve videoklipu z přednášky Libora Bartoše.
PF 2016 z Brna
 
Šťastný nový rok 2016!
 
Trubko STORY #6: Elektroinstalační trubky do betonu Please read more HERE
Při instalaci do betonu se musí používat elektroinstalační trubky se střední pevností v tlaku. Vhodným řešením jsou trubky Fraenkische. Jsou opatřeny ochranným plastovým pláštěm a bez problému odolají manipulaci s armováním, zaléváním i zhutňováním betonu. Oproti tomu obyčejná elektroinstalační trubka podlehne značné deformaci, která pak brání hladkému protažení jakéhokoliv kabelu.
Akce dokumentů

Pár slov o Elektrika.tv

Společnost Elektrika.info má vizi největšího multimediálního zdroje informací v oblasti průmyslových a instalačních technologií.