Videa Elektrika.TV
Rešerše všech dostupných videí
- SI#10# Jak podle Martina Formánka předejít případnému centrálnímu výpadku systémové instalace?
- Martin Formánek, ENIKA CZ: Je možné přijít do rozvaděče a tam má správně předená instalace popsané všechny výstupy relátek, které ovládají dům. Je možné je mechanicky na aktoru zapnout.
- SI#10# Jak podle Ondřeje Dolejše předejít případnému centrálnímu výpadku systémové instalace? Please read more HERE
- Ondřej Dolejš, WAGO: Centrální výpadek systému nastává u centralizovaných systémů. Jedná se o takové instalace, kdy je jen jeden centrální systém (např. PLC či PC). Senzory (např. tlačítka, termostaty) a akční členy (pohony ventilů, světla, žaluzie) jsou připojeny sice po sběrnici, ale jen jako vzdálené vstupy a výstupy. Opakem a trendem nejen v této oblasti jsou decentralizované systémy, kde řídicí algoritmus je vykonáván v každém zařízení (senzory, akční členy) a tudíž výpadkem jednoho prvku dojde k nefunkčnosti pouze oblasti, kterou řídí a ne celé instalace. Nejpoužívanější systémovou sběrnicí v této oblasti je nejen z tohoto důvodu standard KNX (EN 50090, ISO/IEC 14543).
- Realizace KNX instalace v Hudebně-dramatické laboratoři JAMU Please read more HERE
- Přístroje KNX řídí chod brněnského Divadlo na Orlí. Jejich instalaci tu realizovala firma BOSSYS. Přístroje zhasínají světla divadla, když se nikdo nehýbe, či kontrolují přívod studeného vzduchu, když se herci hýbou naopak až příliš. Jediný systém tak zastřešuje ovládání osvětlení, žaluzií, elektricky otevíraných oken, ventilace a vytápění či chlazení. Začleněny jsou v něm navíc i samostatné zabezpečovací a protipožární podsystémy.
- Vědecko-výzkumná činnost a praxe na FEI STU v Bratislavě Please read more HERE
- Fakulta elektrotechniky a informatiky Slovenské technické univerzity v Bratislavě se na AMPERu 2016 pochlubila zajímavými exponáty zejména z oblasti robotiky. K vidění tu byl dron s termokamerou určený k inspekci různých zařízení, jako jsou vysokonapěťové rozvody, roboty na hraní nebo robot, který kreslí obrazy. Jak se absolventi fakulty uplatňují v praxi a jak probíhá spolupráce fakulty se soukromým sektorem?
- Uplatnění mikroturbín Capstone v bioplynové stanici Please read more HERE
- Využití decentrálních zdrojů energie přináší zákazníkovi plně kontrolovatelný systém s výrazným ekonomickým přínosem. O jednom z takových projektů jsme hovořili s Filipem Ovčačíkem ze společnosti GGC Energy. Projekt je realizován pro společnost působící v oblasti nakládání s odpady v areálu skládky komunálních odpadů. Vstupní surovinou pro BPS bude biologicky rozložitelný komunální odpad (BRKO). Návazně na BPS bude vybudován energoblok s třemi mikroturbínami Capstone C65 o celkovém instalovaném elektrickém výkonu 195kWe.
- DEHN: Oddálené jímací soustavy pro fotovoltaické aplikace Please read more HERE
- Jaké je nejvhodnější řešení ochrany před bleskem a přepětím u fotovoltaických aplikací, které jsou na střechách? Jaké jsou komponenty pro izolovanou (oddálenou) jímací soustavu? O tom jsme na veletrhu AMPER 2016 diskutovali s Janem Hájkem a Daliborem Šalanským. Představili nám například systém DEHNiso-Combi nebo vodiče HVI s vysokonapěťovou izolací.
- Využití vodíkových technologií k akumulaci energie a v dopravě Please read more HERE
- Vodík je jedním z možných řešení pro energetiku budoucnosti. Vodíkové technologie mohou sloužit k ukládání energie, a být tak nástrojem k regulaci výkonu energetických zdrojů. ÚJV Řež provádí expertizy v oblasti návrhu systémů pro ukládání energie a výzkum a vývoj systémů pro udržitelnou výrobu vodíku. Zabývá se také posouzením možností využití vodíku pro dopravu. Konsorcium pod jeho vedením vyvinulo a provozuje autobus poháněný vodíkovým palivovým článkem - TriHyBus.
- Nová přepěťová ochrana, zařízení pro ohřev plynu a svítidlo do Ex prostředí Please read more HERE
- Společnost Generi předvedla na veletrhu AMPER 2016 novinky určené do prostředí s nebezpečím výbuchu. Patří mezi ně například přepěťové ochrany se signalizací stavu - díky ní nemusí zákazníci nic proměřovat na místě, ale aktuálně vidí, v jakém stavu se ochrana nachází. Speciální novinkou je zařízení pro ohřev plynu pro plynové regulátory v regulačních stanicích. A nové je i úsporné LED svítidlo určené do ropného průmyslu, které nahrazuje klasická halogenová svítidla či rtuťové výbojky.
- SI#9 Představuje použití baterií v bezdrátových systémových instalacích ekologickou zátěž? Please read more HERE
- Jak je to s knoflíkovými akumulátory u prvků systémových instalací? Lze je označit při jejich velikosti, množství a četnosti použití za ekologickou zátěž? Pro někoho je ekologickou zátěží je určitě, někdo poukazuje na způsob správné likvidace a jiní upozorňují na minoritu problému proti jiným výrobkům, které jsou ekologickou zátěží a nevšímáme si toho. Který z názorů je vám bližší?
- SCHRACK: UPS s vysokým výkonem pro napájení datových center Please read more HERE
- AVARA Multi Power je největší modulový systém UPS pro datová centra a další důležitá zařízení. UPS MPW vyrostla z požadavků uživatelů na velký výkon, malé rozměry, flexibilitu, úsporný provoz a celkově nízké náklady. Systém lze rozšířit horizontálně a vertikálně z 1 na 28 výkonových modulů se 42 až 1176 kW. Také počet jednotek baterií se může zvýšit z 1 až na 10 bateriových skříní. Díky tomu lze systém rozšířit pro libovolnou aplikaci.
- PHOENIX C: Nové řady konektorů a pouzder pro elektroniku Please read more HERE
- Phoenix Contact představil na veletrhu AMPER 2016 novinky v konektorech na desky plošných spojů a pouzdrech na elektroniku. Nová řada miniaturních nízkoprofilových konektorků je vybavena pružinovými kontakty, proto je lze aplikovat i v prostředí s vibracemi. Jejich montáž se navíc provádí pouze zamáčknutím bez nutnosti použít šroubovák. Stejně jako pouzdra na elektroniku nové řady EH jsou konektorky vyrobeny ze samozhášecích bezhalogenových plastů, které zajistí, že komponenty nezahoří.
- RITTAL note#5: Princip chlazení nové jednotky Blue e+ Please read more HERE
- Blue e+ je nová generace chladicích jednotek s výrazně vyšší energetickou účinností. K jejímu dosažení využívá inovativní, patentovanou hybridní technologii. Nová jednotka je kombinací kompresorového chladicího okruhu a tepelné trubice, která zajišťuje pasivní chlazení. Kompresor se tak používá jen v případě, že pasivní chlazení již nestačí. Podstatný vliv na enormní zvýšení účinnosti pak má regulační strategie pro hybridní provoz, který je optimalizován pro energetickou účinnost s částečným zatížením.
- SI#9 Představuje podle Richarda Müllera použití baterií v instalacích ekologickou zátěž? Please read more HERE
- Richard Müller, ABB: Kromě ekologické zátěže je u baterií důležitý ještě jeden aspekt. Každá baterie se dříve či později vybije. Jsou přístroje, kde to poznáme hned a kde se snažíme co nejrychleji zjednat nápravu, např. dálkový ovladač u televize. Jsou ale i přístroje, kde to to nezjistíme vůbec, anebo až v okamžiku, kdy se něco stane. U systémové instalace naštěstí nejde v drtivé většině případů, jak se lidově říká „o život“, a tak vybití baterie představuje jen drobnou nepříjemnost s nabíjením či zakoupením nové.
- SI#9 Představuje podle Petra Vetešníka použití baterií v instalacích ekologickou zátěž? Please read more HERE
- Petr Vetešník: Když děláme bezdrátové instalace s bateriemi, pak vždycky přijedeme, baterie vyměníme a ekologicky zlikvidujeme. Důležitý je servis.
- SI#9 Představuje podle Zdeňka Rajmonta použití baterií v instalacích ekologickou zátěž? Please read more HERE
- Zdeněk Rajmont, Rajmont: Obecně baterie ekologická zátěž je, což je dané zákonem. Nicméně nemyslím si, že četnost výměny baterií je tak častá, že bychom mohli mluvit o nějaké ekologické zátěži.
- SI#9 Představuje podle Viktora Strouhala použití baterií v instalacích ekologickou zátěž? Please read more HERE
- Viktor Strouhal, ABB Pokud má baterie v přístroji životnost 5 až 10 let, myslím, že ne. Naprostá většina prvků v systému Ego-n je napájena síťovým zdrojem po sběrnicovém kabelu a bateriové napájení mají pouze radiofrekvenční vysílače ruční (klíčenky) a designové, které používáme jen tam, kam kabel nelze vést nebo bylo ovládací místo při instalaci opomenuto. Dodatečné rozšíření instalace o ovládací místo, kde je k dispozici sběrnicový kabel, nevyžaduje použití bateriových přístrojů.
- SI#9 Představuje podle Jiřího Olejníčka použití baterií v instalacích ekologickou zátěž? Please read more HERE
- Jiří Olejníček, BOSSYS: Nemám moc rád, když se dělají bezdrátové systémy a nemusí se dělat. Pokud mám bezdrátový systém, tak je tu třeba 50 nebo 100 vysílačů, které mají své autonomní baterie, a pak si myslím, že by to mohlo představovat určitou ekologickou zátěž.
- SI#9 Představuje podle Jaromíra Pávka použití baterií v instalacích ekologickou zátěž? Please read more HERE
- Jaromír Pávek, Eaton: Je otázkou, zda je to zátěž, protože používáme kvalitní lithiové baterie, které jsou snadno recyklovatelné.
- SI#9 Představuje podle Martina Lahody použití baterií v instalacích ekologickou zátěž? Please read more HERE
- Pokud se uživatel bude chovat šetrně k životnímu prostředí a po dožití baterií je vrátí k ekologické recyklaci, tak je ekologická zátěž minimální.
- SI#9 Představuje podle Martina Formánka použití baterií v instalacích ekologickou zátěž? Please read more HERE
- Martin Formánek, ENIKA CZ: Otázka spíše zní, jak tu baterii zlikviduji. Jestliže ji vyhodím doma do koše, nebo jí hodím do řeky nebo na trávu, tak to zátěž samozřejmě je. Pokud ji zlikviduji ekologicky, pak je ekologická zátěž minimální.