Videa Elektrika.TV

Rešerše všech dostupných videí

V50 §11 přerušili studium, protože neudělal padesátku, vzpomíná Jaroslav Melen Please read more HERE
Jaroslav Melen pohlíží do svých poznámek studentských let ... absolventi přírodovědecké fakulty obor fyziky, pracují jako asistenti v laboratořích škol všech stupňů, se považují na svých pracovištích za pracovníky pro řízení činnosti, pokud složili zkoušku rozsahu paragraf 14 odstavec 1. Tací držitelé paragrafu 11 mají však určitá omezení. Na jakých pracovištích to mají povoleno? Jak popisuje činnost činnost držitelů paragrafu jedenáct?
V50 §11 Představuji si pracovníka ve výzkumu, říká Michal Kříž Please read more HERE
Mezi elektrotechniky se představy o paragrafu jedenáct různí. Ne všichni se shodli na stejné definici. Víte, jak popisuje držitele paragrafu jedenáct (Kvalifikace ve zvláštních případech) Michal Kříž? Zásadní je pro získání tohoto stupně vzdělání, které musí mít žadatel příbuzné elektrotechnickému. K čemu jsou pak držitelé paragrafu 11 oprávnění? Podle čísla to vyznívá, že jsou dokonce nad revizním technikem a projektantem! A přitom je to zcela jinak.
V50# §11 je pro ty, kteří se elektrikou neživí, říká Josef Vozobule Please read more HERE
Málokdo má představu o skutečných oprávněních držitele §11. Při natáčení tohoto seriálu jsme se dozvídali někdy opravdu neskutečné představy. Co tedy mohou na elektrických zařízeních dělat? Abychom šli co nejblíže k rozhodovací autoritě, navštívili jsme Josefa Vozobule pro popis účelu §11 Kvalifikace ve zvláštních případech. Školní ústavy s učiteli se uvažují i do budoucna a tak je otázkou, zda jsou potřeba nějaké úpravy. Na Slovensku se tento paragram uchopil možná jinak než u nás. Kdo je tedy typickým žadatelem o paragraf 11?
V50 §11 Nejčastěji jde o vědce a vědátory, říká Petr Létal Please read more HERE
... při popisu, ve kterých případech se setkává s držiteli tohoto stupně. Všeobecně se tvrdí, že každý učitel by měl mít právě tento paragraf. A také se mnoho lidí domnívá, že s paragrafem jedenáct si držitelé mohou provádět elektroinstalaci sami. Pokud má držitel paragrafu 11 oprávnění pracovat na elektrickém zařízení, může tedy prakticky to stejné co paragraf nižší? Je činnost v paragrafu 11 nějak limitována? Pokud bude tento paragraf v budoucnu zachován, změnil by na něm Petr Létal něco?
V50 §11 by mohl řešit třeba vytaháře, říká Oldřich Morávek Please read more HERE
Vyhláška padesát byla při tehdejších zákonech sice nadčasová ale rozhodně ne vše objímající. Není se tedy čemu divit, že se v dnešních podmínkách volá po nestandardním využití tohoto paragrafu. U koho je je žádost o paragraf 11 oprávněná? Jak zjistí kontrolní orgán k čemu je držitel paragrafu 11 skutečně oprávněn? Jak je paragraf 11 používán, kým a k čemu? Proč by měli mít třeba pracovníci instalující měření a regulaci zvláštní paragraf? Kterou cestou se tento stupeň bude vydávat? Následuje slovenskou cestu?
V50 §11 Typicky jsou to učitelé fyziky a chemie ..., říká František Kosmák Please read more HERE
... tak popisuje držitele paragrafu 11 František Kosmák. Zajímalo nás k čemu jsou, a nejsou držitelé tohoto pragrafu oprávněni. A pokud by třeba vodoinstalatér chtěl za podmínek paragrafu 11 připojit přívod jím instalovaného bojleru, to by šlo? Je zajímavé, že na Slovensku se neudělují vyjímky ze vzdělání pro samostatnou činnost, ale podobné dílčí úkony jsou povolovány právě kvalifikací ve zvláštních případech. Pokud bychom takový slovenský model chtěli použít u nás, byl by to dobrý nápad? Co myslíte vy, měl by být význam této vyhlášky zachován v budoucím nařízení vlády v nezměněné podobě?
JSS: Čím je dnes ČSN 34 1390 tak oblíbená? Please read more HERE
Snad každý elektrikář, pamětník, který kdy instaloval hromosvody rád vzpomíná na starou ČSN 34 1390 jako na vychytanou, jednoduchou, srozumitelnou a plně dostačující normu. Naopak ČSN EN 62 305 i přes to, že je nejnověší sbírkou znalostí odborníků z celého světa, je považována za zbytečnost, nerozum nebo dokonce malomyslnými nazývána za prosazené lobby. V některých případech se nabízí otázka, jak se tedy mají správně tvořit normy? Ale co je tou magií, že je dnes naplatná norma stále tolik oblíbená? Notabene když už víme, že je dnes naprosto nedostatečná?
JSS: Co bylo potřebné znát ze staré normy pro lepší pochopení ČSN 62 305? Please read more HERE
Zajímalo nás, které části staré 34 1390 bylo nutné dobře znát, aby nám nová 62 305 byla pochopitelnější. Kudy chodím, tudy slyším buď o jednoduchosti a dostatečnosti staré ČSN 34 1390, nebo naopak o složitosti a naprosté zbytečnosti nové ČSN EN 62 305. Po tolika letech od vydání platné normy stále někdo nechápe a nezná její význam? Jsou opravdu autoři této EN normy tak nesvéprávní? Nebo se máme spíše sami pozorně začíst do již vydaných řádů technických doporučení? Odpověď Jana Hájka mne překvapila.
JSS: Co bylo ve staré ČSN 34 1390 patrně mylně pochopeno? Please read more HERE
Skutečnost, že vyjde norma a ta se po dobu životnosti užívá, samo o sobě ještě vůbec neznamená, že je aplikovaná správně. Norma se nečte, norma se studuje, připomíná František Kosmák. Pak je celkem pochopitelné, že pokud někdo zná normu pouze z doslechu a sám si ji podrobně neprozkoumal, může docházet k omylům a dlouhou dobu se držet zcela mylných závěrů. Vzhledem k dávné distribuci ČSN a možnostem odborné veřejnosti při zaměstnání studovat, se není čemu divit, že některé pasáže ČSN 34 1390 zažily "protlak tichou poštou". Ve kterých částech?
IP007# Co to jsou harmonické frekvence Please read more HERE
Co to je harmonická a jak vzniká? Jak byste popsali průběh okamžité hodnoty napětí a proudu? K čemu je potřebná Fourierova řada? Problematika deformace napětí a proudů harmonickými patří do oblasti nízkofrekvenčních rušení šířených po vedení, které pokrývají pásmo do 9kHz. Míru celkové deformace proudu popisuje obecně parametr nazvaný celkové harmonické zkreslení. Všechny způsoby výpočtu celkového harmonického zkreslení mají své opodstatnění a využití. Víte v které normě je standardizováno měření harmonických složek?
JSS: Kdo musí znát velice dobře dnes již neplatnou ČSN 34 1390? Please read more HERE
Z mnoha stran slyšíme, že stará ČSN 34 1390 byla skvělá, jednoduchá a jasná. Pokud se však podíváme na znalosti pamětníků této normy podrobněji, zjistíme, že ne všichni znají to, co by se o této ČSN předpokládalo. Co předpokládáme po revizních technicích pokud revidují staré provedení hromosvodů podle tehdejšího předpisu? Předpokládáme opravdu hodně! Revizní technik dnešní doby má poměrně dost práce s pochopením stávajících informací, než aby o večerech navíc studoval něco, co je již překonané a neplatí. A právě to vysvětluje tento díl #JSS ...
O seriálu Jak sestřelit staříka Please read more HERE
Není snad událost na které by si nikdo nestěžoval, že stará ČSN 34 1390 byla skvělá a nová 62 305 je zbytečně složitá. Ono na té staré normě nebylo všechno v pořádku, jak se tvrdí? Je možné, že by autoři normy udělali chybu nebo je to naopak a stěžovatelé neznají všechny důležité informace? Jan Hájek si připravil svou vlastní pomůcku a my z ní udělali krátký stejnojmenný seriál Jak sestřelit staříka. Naleznete ho v několika dílech tak, aby se k jednotlivým částem mohli vyjadřovat i další. Nejde o žádné dogma ale spíš pro informace, které mohly v minulosti vaší pozornosti ujít ...
Odborné semináře OEZ 2019 Please read more HERE
I v letošním roce se objeví tým letohradských odborníků ve městech České a Slovenské republiky. Mají připraveny vybrané informace o nových produktech, technický a legislativních souvislostech. Bude možnost osobního testování a doplňujících dotazů k problematice přístrojů do rozvaděčů a třeba také o svodičích přepětí pro montáž do instalačních krabic, selektivitě jištění v programu Sichr, či o problematice oprav a rekonstrukcí rozvaděčů nn. A nakonec i my z Elektriky budeme mít informaci. I u nás se na pozadí něco vyvíjí a účastníci seminářů OEZ se to dozví mezi prvními ...
Komfort systému ABB free@home Please read more HERE
Komfort je dnes hodně skloňované slovo. Je ovšem otázkou, co si dnes lidé očekávají pod pojmem komfort představují. A co v této souvislosti nabízí instalace ABB-free@home? Každý systém má nějaké základní a rozšiřující aplikace. Jaké běžné funkce můžeme ve free@home čekat? Co vše je možné následně integrovat do instalace free@home? A co se týká jednoúčelových zařízení? Jak komfort vnímá reálný uživatel instalace free@home jsme se s kamerou zeptali jeho skutečného uživatele ...
KROZ#7 Jaká je přesná definice rozvaděče? Please read more HERE
Přesné definování prvků v elektrotechnice je velice důležité pro správnou funkci a bezpečnost. V praxi se však setkáváme s různými výklady. Jak to tedy je? ... když se podíváme na rozvaděč, každá norma, každý dílčí standard, každý předpis definuje rozvaděč různým způsobem ... je to kombinace minimálně jednoho spínacího prvku a nějakého vodiče pro přívod, vývod, plus rozvaděčová skříň ... rozvaděč je skříň, která má jasně definované základní prvky, komponenty, zejména mechanickou odolnost a stupeň krytí ... musíme nejprve ptát, jaký je úmysl daného výrobku, k čemu slouží a pak se dá říci, co to je ... Přičemž ve výrazu neřešme dlouhé a krátké a, to je nepostatné.
KROZ#6 Jak ovlivní výpočet oteplení instalovaný svodič přepětí? Please read more HERE
Pokud svodič bleskových proudů zareaguje na průměrný atmosférický výboj, očekáváme v zadní části přístroje výfuk horkých plynů. Obecně se nedoporučuje svodič instalovat do blízkosti citlivých přístrojů. Jak uvažovat nad oteplením rozvaděče s instalovaným svodičem bleskových proudů, když energie blesku ani četnost úderů není známá? Jak se na tento typ přístroje dívá z hlediska oteplení Leoš Blažek z Rittal Česká republika? Jaký názor má Milan Morkes z OEZ Letohrad. Lukáš Matějíček z EATON ELEKTROTECHNIKA navíc dodává, co je nutné provést v případě průchodu bleskového proudu.
KROZ#5 Jak je to s dodatečnou montáží přístrojů do rozvaděčů? Please read more HERE
Můžeme do stávajícího rozvaděče přidat dodatečně další přístroje? Opravdu hodně častá otázka. Otázka těch odpovědných. V mnohých případech se však stává, že se rozvodnice osadí bez dodržování nějakých pravidel. Mohou to být například další jistící prvky pro nové obvody, spínací členy systémové instalace, napájecí zdroje nebo další technologie. Jedná se v takovém případě už o nový výrobek? Je dodatečná montáž přístrojů především otázka dostatečné prostorové rezervy?
KROZ#4 Jak provedeme ověření zkratové odolnosti ochranného obvodu u malé, námi vyrobené bytové rozvodnice? Please read more HERE
Produktových specialistů renomovaných výrobců rozvaděčů a přístrojů do rozvaděčů se ptáme. Jak provedeme ověření zkratové odolnosti ochranného obvodu u malé bytové rozvodnice, kterou jsme si vyrobili sami osazením jistících prvků? Víme, že nelze sestavit rozvodnici bez seriózní odborné úvahy. Problematika rozvaděčů složitá není, chce to pouze znát hodně souvislostí, říkají odborníci. Jak je to tedy v případě neočekávaných zkratových proudů v ochranných obvodech?
V50 §7 a §8 Sedmičku bych úplně vypustil, říká Josef Vozobule Please read more HERE
Pokud pomineme osoby samostatně výdělečně činné, kde najde osmičkář uplatnění? Kde se dnes v žebříčku priorit paragrafů podle Josefa Vozobule nachází paragraf 7? Jaký je dnes postup při žádosti o vyšší paragraf? V minulosti byl pracovník navržen organizací a dnes? V minulosti byl každý hrdý na svou výšku paragrafu, přičemž přezkušující komise byly jiného názoru. Nepřikládaly vyšším paragrafům takovou důležitost jako jejich držitelé. V čem byl háček? Mezi letitými elektrotechniky velkých elektromontážních podniků se tradovalo, že sedmičkáři, parťáci se už rukama nemuseli živit a stačilo jim pouze velet. Může to tak být i dnes? Josefa Vozobule z technické inspekce české republiky jsme se zeptali na představu o pracovnících pro řízení činnosti.
Jak se postupem času vyvíjel design ABB-free@home? Please read more HERE
Chytrá instalace a její ovládací prvky v mnoha případech nevyrábí souběžně. V případě ABB jako dodavatele systémových elektroinstalací a souběžně i výrobcem mnoha řad vypínačů a zásuvek, je velikou otázkou jak dokáží synchronizovat typy dodávaného sortimentu tak, aby se na trhu daly snadno distribuovat. Každá koncepce má svůj životní cyklus. Je tomu tak u technologií i u povrchových provedení, v kterých jsou ukryty. Nás zajímal vývoj ovládání ABB-free@home. Zeptali jsme se Petra Maška jako produktového specialisty ale také nám odpověděl i skutečný uživatel ABB-free@home, Petr Martásek ...
Akce dokumentů

Pár slov o Elektrika.tv

Společnost Elektrika.info má vizi největšího multimediálního zdroje informací v oblasti průmyslových a instalačních technologií.