2016

Jak se dostal Jaromír Pávek k elektrotechnice?
Jak se dostal Jaromír Pávek k elektrotechnice? Produktový specialista systémové elektroinstalace nejdříve NIKOBUS, následně xCOMFORT nám před pěti roky prozradil své začátky v novodobém oboru měření a regulace v budovách. Co je jeho prací? Jak blízko musí být takový specialista systému, který navrhuje jiným? Pár jeho vět sledujte zde!
R4M#30: Co bude v budoucnu standard znalostí a dovedností?
Co vše budou muset znát lidé produktivního věku v nové digitální době? Budou se učit ve školách stále stejné předměty jako dnes nebo se něco změní? Které oblasti zmizí na smetišti dějin a které naopak budou hrát důležitou roli? Nové technologie již dnes zcela mění přístup ke znalostem a vyhledávání potřebných informací. Které vědomostní hodnoty se budou známkovat a hrát velkou roli v kariérní úspěšnosti? Sledujte tento díl seriálu R4M!
R4M#28: Jak si správně vyložit sloveso kolaborovat?
Výraz kolaborant pochází z francouzského collaborateur (spolupracovník)a tento francouzský výraz je odvozen zase z latinského collaboratus. I přesto, že anglické slovo "collaborate" a také "cooperate" je vůči přátelům či nepřátelům zcela neutrální, tak v české mluvě spojení, ať se slovesem nebo podstatným jménem kolaborant, vzbuzuje negativní představu. To ovšem v oblasti průmyslové automatizace neplatí. Pokud tedy budeme hovořit o kolaborujících firmách, strojích ...
R4M#27: Co je to TESTBED?
Jak sestavit výrobní provoz čtvrté průmyslové revoluce co s nejméně špatnými pokusy? Sladit kybernetický celek s mnoha vstupně/výstupními moduly není na projekčním prkně snadné. Než nabídnete své zařízení do zahraničí potřebujete mít jistotu, že bude kompatibilní s dalšími systémy. Jde tedy o určité testovací prostředí které pomůže odladit nečekané situace dříve, než zařízení spustíte v ostrém provozu. Poslechněte si jak tento pojem deklarují čeští odborníci ...
Jak na Elektrika.TV nalézt videoklip podle osoby?
Pokud neznáte firmu pro kterou pracuje hledaná osoba a znáte alespoň její jméno nebo příjmení, máte šanci ji na Elektrika.tv nalézt. Klikněte na záložku Osoby. Zobrazí se vám abecední přehled všech osob, které objevily před našimi redakčními objektivy a v uvedeném klipu hovoří. Tedy skoro všechny. U některých starých archivních videoklipů jsme neidetifikovali všechny účinkující, ale i tak můžete vybírat z tisíce jmen!
Pavel Kulík hovoří o konferencích Průmyslu 4.0
 
O indukčních pecích se Zdeňkem Veitzem
 
Úspory při výrobě stlačeného vzduchu
 
Kompletní výroba v oblasti hydrauliky se Štěpánem Mejstříkem
 
Ivo Hlavatý o stavu technicky vzdělaných odborníků
 
Pavel Čepelák o nové generaci technologických maziv pro zpracování kovů
 
Stanislav Rataj o výrobě bezosého spirálového dopravníku
 
Libor Witassek o budoucnosti Vítkovic
 
Propojení informačních technologií s výrobou a servisem
 
Miroslav Chmelka o obráběcích strojích
 
Informační systém Patriot
 
Servis v oblasti hydrauliky a pneumatiky s Terezou Štampachovou
 
Karel Tillinger o optických metodách měření
 
Dovoz CNC strojů z Číny s Petrem Tůmou a Dagmar Smrčinovou
 
Jan Klas hovoří o neplánovaných přetocích z Německa v energetice
 
Jan Velek o nové technologii chytré plasty
 
Alena Šimurdová představuje společnost Azurr-Technology
 
Exportní financování s Dagmar Dvořákovou
 
Moderní systémy PLM v kontextu Průmyslu 4.0 s Janem Havlíčkem a Milanem Tůmou
 
Nová dimenze magnetického upínání s Michalem Buryanem
 
Miroslav Šmejkal o hydraulických briketovacích lisech
 
S Janem Kamenickým o Connected Services
 
R4M#22: Kdo komu bude konkurentem v novém digitálním věku?
Digitální revoluce dnes válcuje dosavadní obchodní modely prodeje ovšem horizontální propojení výrobců naznačuje, že budou nastávat okamžiky kdy bude dnešní konkurent vyrábět pro jiného svého konkurenta. Trh bude dostávat od mnoha značek stejnou kvalitu, ve stejné rychlosti a možná i ceně. Kdo bude tedy komu konkurovat? Nebo zmizí i jednotlivé značky a vše splyne v jednoho globálního dodavatele pro kterého budou všichni vyrábět? Co ovšem pak bude hnací silou ekonomiky?
Naměříme při revizi stejné hodnoty i jinými měřicími přístroji?
Zřejmě to bude znát více kolegů revizních techniků. Provádíte opakovanou, tedy pravidelnou revizi vnější ochrany před bleskem a vámi naměřené hodnoty jsou zcela jiné, než ty v předchozí revizní zprávě. Zřejmě se nejdříve podíváte do původní revizní zprávy, jaké bylo v době měření počasí a pokud budete mít štěstí, tak tam i tyto informace naleznete. Pak možná usoudíte že původní naměřené hodnoty nemohou odpovídat skutečnosti a kolega si je musel takříkajíc vycucat z prstu.
Rentgenová kontrola na vstupech i výstupech
Automatizované procesy vyrobí z dodaných materiálu vše, co programově připravíme. Kvalitu vstupů můžeme podmínit garantovanou kvalitou surovin dodavatele, ovšem ne vždy to může být spolehlivé. Rentgen dokáže odhalit možná více, než nás napadá ... (ELEDUS s.r.o. Volfova 2128/11, 612 00, Brno, IČ 025 81 035)
R4M#21: Bude horizontální integrace vyžadovat sdílení dat s konkurenty?
Představa, že sdílíte data se svou konkurencí v málokom vzbuzuje důvěru. Přesto jde o jeden ze základních principů čtvrté průmyslové revoluce a snahy jak dosáhnout co nejnižších výrobních nákladů. Pro správné pochopení je nutné si všimnout, že kapitalismus jako ekonomický systém začíná již nyní měnit svou podobu. A s tím se budou měnit i dosavadní obchodní modely. Opět jde o přirozenou reakci na změnu chování spotřebitelů a obráceně ...
ARisk#26 Jak vyrovnat potenciál mezi cizími technologiemi?
Na co si dát pozor, pokud instalujeme technologii do již hotové stavby? Co všechno může ovlivnit dodávanou další instalaci a co požadovat před zahájením činnosti. Problematiku vysvětluje Edmund Pantůček v dalším díle seriálu ARisk.
R4M#20: Kdy máme očekávat Internet lidí?
Po Internetu věcí máme prý očekávat Internet lidí. Pokud máme tedy analogicky odvodit IOP od IOT, pak se na takovou dobu asi opravdu netěším. Jak vidí Internet lidí naši odborníci, sledujte v tomto díle seriálu R4M. Doufejme, že Internet lidí bude mít svá pravidla a my se ho budeme moci účastnit jen v nezbytně nutných případech. I když i toto přání je vlastně čirým nesmyslem. A jak to tedy bude? Nevěříte?
ARisk#25 Jaká ochrana proti přepětí je ve vícenásobné zásuvce?
V různých maloprodejnách mohou spotřebitelé nakoupit vícenásobné zásuvky s textem, že obsahují přepěťovou ochranu. V některých případech může prodavač tvrdit, že jde o velice užitečnou zásuvku která ochrání i před bleskem. Co je tedy ve skutečnosti v takovém zařízení a co lze od toho očekávat?
R4M#19: Nebude ten, pro kterého dnes není digitální přístup blízký v budoucnu na okraji technologické společnosti?
Proč někdo volá po digitalizaci a jiní ji odmítají? Jak to vidí odborníci na průmyslovou automatizaci sledujte v tomto dílu seriálu R4M! Vyhnout se digitálním vymoženostem může dnes možná člověk ve velmi pokročilém věku. Mladí lidé už v podstatě nemají šanci. Nevěříte?
ARisk#23 Proč musí svodič přepětí zvládat i vysoké proudy?
Někteří lidé hovoří v souvislosti s přepěťovými ochranami především o napětí a proud jako by se uvažovat nemusel. Jak je to tedy s neoddělitelnou složkou elektrické energie kterou měříme a označujeme v ampérech?
R4M#18: Jak moc je reálný nárůst produktivity práce o 32%?
Jak moc je reálný nárůst produktivity práce o 32%? K jaké časové úsečce a k jakému konkrétnímu výkonu se tato % vztahují? V tomto díle jsme se ptali jak toto tvrzení asi vzniklo a kdy může být pravdivé. Pokud to shrnu, pak se dá procentuální růst určit v konkrétním případě s uvedením hodnot kterých se to týká. Nechte si neznámá tvrzení vysvětlit povolanými.
ARisk#19 Jaké jsou nejčastější mylné domněnky v oblasti uzemnění?
Jaké uzemnění je postačující je z pohledu praktika, pragmatika a jaké z pohledu Edmunda Pantůčka? V čem je žlutozelený vodič postačující a co už ochránit nezvládne? Šetřit na uzemnění nebo se vyplatí investovat? Odpovědi hledejte v dalším díle seriálu ARisk.
R4M#17: Nebude člověk dnes totálně ignorující přínosy sociálních sítí v budoucnu v nevýhodě?
Jak na sociální sítě pohlíží odborníci ze světa průmyslu a automatizace sledujte v tomto dílu seriálu R4M! Sociální sítě nejsou pouze o sdílení soukromí, ale také o sdílení vědomostí. Pokud tento nástroj umíme používat správně, bude vám přínosem. Sdílení dat bude hrát v budoucnu velkou roli. Jak správně sdílet svá data, aby to bylo přínosné a přitom bezpečné?
ARisk#28 Co je a co není koordinovanou ochranou proti přepětí?
Co je to energeticky koordinovaná ochrana proti přepětí? Který výrobce s takovou ochranou přišel v praxi první a co ho k tomu vedlo? Vysvětlení koordinované ochrany proti přepětí naleznete v dalším díle seriálu ARisk s Edmundem Pantůčkem.
R4M#16: A co Rusko? Nezaostává?
Východní světová velmoc není v těchto aktivitách příliš vidět. Čím to je? Jde o strategii nebo se Rusko podobných aktivit účastnit nebude? Jak to vidí naši odborníci? Vývoj v této zemi sledují mnozí odborníci ve svých specializacích. Zda se Rusko připojí ke sdílení dat je opravdu otázka „balšája“. Jak to dopadne?
ARisk#27 Jak si představit nedostatečný počet svodů na sílu blesku?
Znáte pojmy "země není nikdy dost" nebo "Pantůčkova kýblová metoda"? S vysvětlením přichází Edmund Pantůček v dalším díle ARisku ...
ARisk#20 Co by mělo obsahovat uzemnění?
Jaké prvky by mělo obsahovat správné uzemnění? Na co nezapomenout a na čem zbytečně nešetřit? Je důležité mít všechna vedení v jednom svodu? Edmund Pantůček problematiku shrnul v dalším díle seriálu ARisk ...
R4M#15: Jak lze zaostat v připravenosti v případě Průmyslu 4.0?
Poslechněte si tento díl už jen proto, abyste tušili, co dělat a proč. Pokud vás zajímá zaručený recept jak dosáhnout podnikatelského dna, pak Jiří Kůs má zaručené rady. Co má podnikající člověk dělat, aby se vyhnul úspěchu? Tato dávka informací někomu otevře obzory a jiné třeba nechá nadále klidnými. Pokud máte pocit, že se může i ve vašem podnikatelském životě něco změnit, sledujte technologický seriál R4M a buďte v obraze!
R4M#14: Co má být odpovědnou oporou změny myšlení celé společnosti?
Osobně nemám rád prázdné věty, obzvlášť takové, kterým málokdo rozumí nebo si je každý vysvětlí jinak. A co jsme se dozvěděli od našich odborníků k tomuto výroku? V samotné aktivitě Průmysl 4.0 vidím obrovské množství motivačních prvků. Nedovedu si představit, že by bylo nutné kohokoliv přesvědčovat a podporovat aby myslel jinak.
ARisk#18 Kolik stojí prevence možných rizik?
Kolik peněz investovat do zabezpečení domu a prevence možných rizik? Jak dosáhnout účinné, ale i efektivní ochrany? To jsou otázky, kterými se zabývá Edmund Pantůček v dalším díle seriálu ARisk.
Jak se vzdělává obyčejný elektrikář?
Jak se dnes vzdělávají ti elektrotechnici kteří nejsou ve vedoucí funkci? Běžný řadový zaměstnanec přece nestuduje technické normy a nečte odborné příručky po večerech. Určitě se věnuje svým zálibám nebo rodině. Ale jak je pak v dnešní době tím dobrým kvalifikovaným pracovníkem? Vždyť to přece nemůže stihnout během pracovní doby! Zvláště pak pokud do práce chodí pracovat a ne se učit!
OBO tweaks#18: Na co si dát pozor při používání podlažních krabic?
Nejčastější poškození podlahové krabice? Obvykle propadající se zásuvky. Na vině je přitom špatné zacházení, konkrétně to, že přebytečně dlouhé kabely od spotřebičů a nabíječek lidé smotají dovnitř do krabice. Tím se zmenšuje kapacita mezi zásuvkou a víkem a po jejím úplném přeplnění tlak na víko způsobuje propadení zásuvek.
R4M#13: Jak si představit prosazování myšlenek Průmyslu 4.0 v praxi?
Co si představit za takovou větou? Rozdávání letáků na ulici? Přesvědčování majitelů továren, aby nechtěli zkrachovat? Jak to vidí odborníci z průmyslu? Co myslíte, koho to poškodí, pokud by se Průmysl 4.0 přestal aktivně prosazovat? Možná by se v takovém případě domluvilo několik aktivních, ale co ti ostatní?
OBO tweaks#17: Co revizní technik kontroluje na podlažních krabicích?
U podlažní zásuvkových krabic musí revizní technik kontrolovat nejen izolační stav jako u běžných zásuvek, ale také určení krabice. Nejběžnějším problémem je situace, kdy je například v linoleové podlaze zasazena plastová zásuvková krabice, která je určená pro suchou údržbu. A tento druh podlahy se přitom obvykle vytírá, takže by zde správně měla být vlhkotěsná krabice.
OBO tweaks#15: Rozdělení podlahových krabic podle druhu údržby
Při výběru podlahových zásuvkových krabic musíme předem zvážit, zda se krabice budou používat u podlah s mokrou či suchou údržbou. Pro podlahové krytiny se suchou údržbou, jako je koberec nebo parkety, je možné používat plastové krabice. U mokré údržby je nutné vybrat krabice z vlhkotěsných materiálů, které odolají mokrému úklidu. Zároveň musíme vzít v úvahu zatížení.
ARisk#16 Proč je analýza rizika součástí každé nové stavby?
Proč je analýza rizika nezbytnou součástí každé nové stavby? Edmund Pantůček vysvětluje důležitosti analýzy v dalším díle seriálu ARisk.
OBO tweaks#14: Kde se využívají podlažní zásuvkové krabice?
Podlahové krabice OBO Bettermann se používají hlavně pro přívod elektriky do míst, kam jiným způsobem elektřinu nedostanete. Jedná se hlavně o velké kanceláře, openspacy či haly. Krabice jsou určené pro interiérové použití. Zásuvky jsou instalovány do dóz v podlaze, které za normálních okolností nejsou vidět, ale jsou přístupné k okamžitému zapojení přístroje.
OBO tweaks#16: Jak vybrat vhodný typ podlahové krabice?
Co dělat, pokud developer neví, jaké požadavky na rozvod elektřiny a počet zásuvek v budově budou mít jeho budoucí nájemníci? Problém se v dnešní době řeší zdvojenými podlahami. Podlaha se dá pak snadno otevřít, rozvody se protahají pod podlahou, podlahové zásuvkové krabice se umístí podle požadavků nájemníka a podlaha se znovu uzavře.
ARisk#17 Kde lze použít analýzu rizika?
Pro jaké oblasti je vhodná analýza rizika? Týká se to jen blesku a přepětí? Nebo jsou vhodné analýzy i pro další profese jako je vodohospodářství,vzduchotechniku nebo požární bezpečnost? Sledujte další díl seriálu ARisk s Edmundem Pantůčkem.
PHXC: Se svorkami Push-In se moc neohřejete
PHXC: Se svorkami Push-In se moc neohřejete Není vám jasné proč se zde bavíme o ohřívání, když jde o zapojení vodičů do řadových svorek? Jde samozřejmě o úsporu času. A z pohledu elektromontéra také o pozornost. Push-in jednoznačně přivítají všichni, kteří pracují s elektrickým zařízením prakticky v terénu. Tato technologie má dnes mnoho zajímavých referencí, ale na prezentační výstavě není času na vyprávění příběhů. Malý demonstrativní kufřík jasně ukázal jak jednoduchá je pracnost versus čas zapojení vodičů ...
Fenomén Michal Kříž a IN-EL
Michala Kříže není třeba elektrotechnikům nijak dlouho představovat. Je neodmyslitelně spjatý s technickou normalizací, ale také s odborným vzděláváním v oboru. Dokáže zodpovědět snad jakýkoliv elektrotechnický dotaz. Původně studoval výrobu a rozvod na FEL ČVUT, poté měl namířeno do výzkumu, ale souběhem okolností skončil na Úřadě pro normalizaci. Co dalšího nám o sobě prozradil?
Společnosti Danfoss a Vacon spojily své síly
Na začátku roku 2015 se celosvětový výrobce měničů frekvence Vacon stal součástí divize Drives společnosti Danfoss. Vznikl tak druhý největší hráč na poli měničů frekvence nízkého napětí pro střídavé motory na celém světě. O tom, jak toto spojení funguje a co přineslo zákazníkům, jsme hovořili s country managerem divize Drives pro Českou a Slovenskou republiku Tomášem Dubou.
ARisk#10 Proč se někdo brání nasazení řízených pohonů?
Kdy se raději vyhnout nasazení spínaných zdrojů? Které oblasti jsou v tomto specifické? Edmund Pantůček rozebírá téma v dalším díle seriálu ARisk.
DEHN: Svodiče pro datové sítě
Jaké přepěťové ochrany zvolit pro datové vodiče? O tom diskutovali Jan Hájem za společnosti DEHN + SÖHNE a Vít Kalivoda ze společnosti REMA. Představili svodič přepětí Blitzductor se systémem LifeCheck, který dokáže predikovat chybový stav na svodiči a informuje o nutnosti jeho výměny. Řeč byla také o řešení DEHNbox a o novince DEHNvario pro ochranu analogové videokamery a jejího napájení.
R4M#10: Nerozumím, proč tomu stále někdo říká revoluce. Nejde o evoluci?
Pokud je evoluce přirozený vývoj a revoluce je řízený obrat stávajícího stavu, pak je otázkou jak nazvat množinu změn které se blíží. Poslechněte si názory našich osobností z blízkých oborů. Podle toho, co jsme slyšeli, bych navrhoval použít zcela jiný výraz než oba zmiňované. Vyznáte se ve všech termínech nové digitální doby?
O KNX v České republice
Jak jsou na tom čeští elektroinstalatéři se znalostmi o systému KNX? Kde se mohou proškolit, pokud se o něm chtějí dozvědět více? A jak je na tom Česká republika s dodržováním evropské normy pro úsporu energií v objektech? Na tyto a další otázky související s využíváním inteligentních elektroinstalací v ČR odpovídal Josef Kunc z KNX národní skupiny České republiky.
ARisk#21 Kdo odpovídá za kvalitu stavby?
Na koho spadá zodpovědnost za kvalitu stavby? Je to hlavní projektant, dílčí, stavební dozor, investor nebo dodavatel? Jak dochází ke změnám použitých technologií na stavbě oproti projektu a kdo je za ně zodpovědný? Edmund Pantůček poodhalí tuto problematiku v dalším díle seriálu ARisk!
EH# Proč proudový chránič neochrání vždy
Proudový chránič je pro mnohé symbolem záchrany před úrazem elektrickým proudem. Pro jiné pouze legislativní nutností. Jeho správné funkci rozumí pouze někteří. Ale skutečnost, že existuje varianta, kdy je i proudový chránič bezmocný, uvažuje málokdo. Vy o ní třeba víte, ovšem kdo z vašeho okolí ví, kdy ho proudový chránič nezachrání? Podívejte se na výpověď Františka Kosmáka, našeho předního elektrotechnika ...
DEHN: Svodiče přepětí typu 1 a 2
DEHNsolid, DEHNblock M, DEHNventil, DEHNshield, DEHNguard či DEHNvario. Znáte svodiče přepětí společnosti DEHN + SÖHNE, úroveň jejich ochrany či oblast jejich použití? Na veletrhu AMPER 2016 nás s nimi detailně seznámili Jiří Kutáč a Jan Hájek. Mimo to také prozradili, jak doinstalovat svodiče přepětí na stávající instalaci.
Elektrotechnické vysokoškolské vzdělávání včera, dnes a zítra
Vysokoškolsky vzdělaných elektrotechniků je u nás nedostatek. Co je příčinou a kdo za to nese odpovědnost? Na to jsme se zeptali profesora Jiřího Pavelky z pražské FEL ČVUT. Co si myslí o současné úrovni elektrotechnického vzdělávání? Co podle něj na vysokých školách nejvíce chybí? A co by se mělo změnit? Sledujte tento rozhovor z veletrhu AMPER 2016.
R4M#9: Just in Time, je tím myšleno dnes něco jiného než původně?
Jak chápat letitý systém Just in Time v novém digitálním věku? Podle všech informací bude tento výraz znamenat spíše „online“, než „včas“. Jak to vidí odborníci české automatizace sledujte v tomto dílu seriálu R4M! Nový význam pro Just in Time přidává existence 3D tiskáren. Kde se bude vyrábět a jaká bude logistika v digitálním věku je stále velká neznámá.
Drátěné kabelové žlaby MERKUR 2 a nový žlab M2-R
Drátěné kabelové žlaby MERKUR 2 oslavily již pět let na trhu. Na veletrh AMPER 2016 přijela společnost ARKYS s novým žlabem v zesíleném provedení M2-R, které poskytuje nárůst nosnosti o přibližně 20 procent ve srovnání se standardním provedením žlabu M2. Zároveň přináší přibližně dvacetiprocentní úsporu na nosných prvcích trasy a tím i méně práce při její instalaci.
Jaké jsou nejčastější prohřešky proti požární bezpečnosti?
Jaké jsou nejčastější prohřešky elektrikářů v elektrických instalací proti požární bezpečnosti? Edmund Pantůček poukazuje na časté i méně časté chyby v dalším díle seriálu ARisk.
CONTEG: Modifikační centrum Conteg
Rozvaděče s logem CONTEG lze nalézt ve více než 60 zemích na 4 kontinentech. Při příležitosti výstavy Sonepar 2016 jsme zjištovali s kamerou jak je výroba připravená na dodatečné úpravy rozvaděčů podle zadání. Co se dělá v modifikačním centru a jaké výhody to přináší zákazníkovi? Splňuje upravený rozvaděč platné normy?
Nová přepěťová ochrana, zařízení pro ohřev plynu a svítidlo do Ex prostředí
Společnost Generi předvedla na veletrhu AMPER 2016 novinky určené do prostředí s nebezpečím výbuchu. Patří mezi ně například přepěťové ochrany se signalizací stavu - díky ní nemusí zákazníci nic proměřovat na místě, ale aktuálně vidí, v jakém stavu se ochrana nachází. Speciální novinkou je zařízení pro ohřev plynu pro plynové regulátory v regulačních stanicích. A nové je i úsporné LED svítidlo určené do ropného průmyslu, které nahrazuje klasická halogenová svítidla či rtuťové výbojky.
25 let společnosti ILLKO
Společnost ILLKO slaví už 25 let na trhu. Zaměřuje se na výrobu, prodej a servis měřících přístrojů pro elektrorevize a zkoušeček pro elektromontéry. S činností a vývojem společnosti nás seznámil jeden z jejích zakladatelů Leoš Koupý, který o měřících přístrojích zároveň přednáší. Na jaká odborná témata se specializuje?
R4M#8: Když vznikne velká poptávka po stejné komoditě v jiném světadíle ....
Bude Průmysl 4.0 natolik flexibilní, že vymaže již natrvalo výraz Made in? Podle všech informací se bude výroba dynamicky přesouvat z místa na místo a to vše bez nějakého přemýšlení a dlouhého rozhodování člověka. Nevěříte? Poslechnětesi prognózy odborníků právě v tomto díle! Pokud budete poslouchat pozorně pravděpodobně vám husí kůže naběhne také. Jak v takovém prostředí bude vypadat váš stávající byznys?
Realizace KNX instalace v Hudebně-dramatické laboratoři JAMU
Přístroje KNX řídí chod brněnského Divadlo na Orlí. Jejich instalaci tu realizovala firma BOSSYS. Přístroje zhasínají světla divadla, když se nikdo nehýbe, či kontrolují přívod studeného vzduchu, když se herci hýbou naopak až příliš. Jediný systém tak zastřešuje ovládání osvětlení, žaluzií, elektricky otevíraných oken, ventilace a vytápění či chlazení. Začleněny jsou v něm navíc i samostatné zabezpečovací a protipožární podsystémy.
Proč na rozvodech nn nelze provozovat malé napětí?
Jak vysvětlit spotřebiteli, že nemůže po stávajícím vedení nízkého napětí používat málo napěťový zdroj? Edmund Pantůček má jednoduché vysvětlení v dalším díle seriálu ARisk.
Novinky společnosti Morek pro rok 2016
Firma Morek za poslední rok zaznamenala mnoho zajímavých změn. Získala nové zákazníky, doplnila portfolio a navázala spolupráci s novými dodavateli. K nejvýznamnějším produktovým novinkám patří inovovaná svorka OTL s navýšeným izolačním napětím 1000V nebo nová průchodka od firmy TRELLEBORG, kterou je možné otevřít a na kabel nasadit.
SI#23# Vyplatí se podle Petra Vetešníka systémová instalace v panelovém domě?
Rozhodnutí, zda použít systémovou instalaci v bytě je otázkou využití, říká Petr Vetešník z Kolína a dodává, že pokud má systém pouze rozsvěcet světla, tak to nemá význam.
SI#23# Vyplatí se podle Jiřího Olejníčka systémová instalace v panelovém domě?
Zda se systémová instalace hodí do panelového domu je otázkou především toho, co chceme systemizovat, říká Jiří Olejníček z Brna a dodává, že je zcela jedno o jak veliký objekt jde.
SI#23# Vyplatí se podle Jaromíra Pávka systémová instalace v panelovém domě?
Právě panelovým domům naše bezdrátová instalace dává smysl, říká Jaromír Pávek z Ústí nad Orlicí.
SI#23# Vyplatí se podle Jaromíra Klabana systémová instalace v panelovém domě?
Zda se systémová instalace vyplatí i v panelovém domě, je otázkou toho, co vše se dá aplikovat, říká Jaromír Klaban z Kolína a dodává, že čím menší být, tím méně možností.
SI#23# Vyplatí se podle Richarda Müllera systémová instalace v panelovém domě?
Pro aplikaci systémové instalace není důležité zda jde o panelový byt, či zděný rodinný dům, říká Richard Müller z Brna, a dodává, že je rozhodující jaké funkce a množství dokážeme pro sebe efektivně využít.
SI#23 Vyplatí se systémová instalace v panelovém domě?
Systémová instalace se vyplatí jen v rozsáhlých objektech ... hotelech, komečních prostorách ... To slýcháváme jako obecnou domněnku. Je to opravdu tak? Existuje mnoho různých pohledů a jako spotřebitelé se můžeme přiklonit tomu, který je nám bližší. Poslechtěte si názory odborníku v této části technologickéh o videoseriálu ...
SI#23# Vyplatí se podle Viktora Strouhala systémová instalace v panelovém domě?
Dnes v západních zemích je v bytech systémová instalace naprosto běžná, říká Viktor Strouhal z Jablonce nad Nisou.
SI#23# Vyplatí se podle Radima Hendla systémová instalace v panelovém domě?
Zda se vyplatí systémová instalace v panelovém bytě záleží na rozsahu pro který se investor rozhodne, říká Radim Hendl z Čáslavi.
SI#23# Vyplatí se podle Jakuba Horny systémová instalace v panelovém domě?
Systémová instalace v panelovém domě je otázka především komfortu než úspor, říká Jakub Horna z Prahy a vysvětluje proč je řízení topení v panelovém domě pro investora méně ekonomicky zajímavé, než v rodinném domě.
SI#23# Vyplatí se podle Radima Křůpaly systémová instalace v panelovém domě?
Systémové instalace v panelových bytech jsou běžným typem zakázky, konstatuje Radim Křůpala.
SI#23# Vyplatí se podle Radka Červeného systémová instalace v panelovém domě?
Ano, systémová instalace má za určitých okolností uplatnění i v panelovém domě, říká Radek Červený z Brna, ale dodává, že si není jistý zda pouze v jednotlivé garsoniéře.
SI#23# Vyplatí se podle Pavla Barvíře systémová instalace v panelovém domě?
Nejsem si jistý, zda je efektivní instalovat systémovou instalaci do panelových dutin vytvořených kdysi ke zcela jiným účelům, říká Pavel Barvíř z Brna.
SI#23# Vyplatí se podle Martina Formánka systémová instalace v panelovém domě?
Systémová instalace v panelovém bytě je především o komfortu, než o užitku, říká Martin Formánek z Nové Paky a dodává, že montáž systémové instalace v panelech je často smíšená varianta metalického a bezdrátového řešení.
Nové kabelové centrum společnosti allkabel od ledna 2017 otevřeno!
... není podivem oznámení společnosti allkabel: ... dnem 31.12.2017 dochází ke zrušení stávající provozovny na adrese: Plzeňská 610 ...
WAGO: Silové svorky - šroubové i bezšroubové
Wago Elektro je známé svými bezšroubovými svorkami. Na veletrh AMPER 2016 ale kromě největší bezšroubové svorky na světě dorazilo také s novou trnovou svorkou pro aplikace, pro které bezšroubová technologie není vhodná. Svorka se využije všude tam, kde jsou velmi silové přívody - ve výrobních halách či energeticky náročných zařízeních.
DEHN: Novinky v sortimentu 2016
Seznamte se s novými produkty DEHN + SÖHNE pro tento rok. Nově například došlo k rozšíření produktové řady DEHNshield o kontakt dálkové signalizace. Horkou novinkou ve žluté řadě jsou univerzální svodiče bleskových proudů DEHNvario na instalační lištu TS35, které se využijí třeba ve veřejném rozhlase. Stávající řadu DEHNbox doplnil svodič bleskových proudů pro telekomunikace, který umožňuje snadnou instalaci na stěnu.
OEZ roadshow16: Značení přístrojů Minia
Jedním z témat letošních seminářů společnosti OEZ bylo značení jistících a spínacích přístrojů MINIA. Jaké informace si přečtete na přístrojích? Které informace jsou ze zákona povinné uvádět a v čem nám pomohou při zapojování? Na tyto a další otázky se dozvíte podrobné odpovědi v záznamu přednášky v tomto videozáznamu ...
Aplikace chytrého telefonu - jak se v nich vyznat
Vedení účetnictví, roztřídění zakázek, plánování cest a jejich záznam, měření kroků nebo sdílení zážitků na sociální sítě. To všechno dnes můžeme díky nejrůznějším aplikacím dělat na chytrém telefonu. Na výběr přitom máme nepřeberné množství možností. Jak se v nich zorientovat a kde najdeme relevantní informace? To nám prozradil Filip Brož.
KOPOS: Ochranná fólie na lištách
Vyrábět zboží je sice pěkné, ale dostat jej k zákazníkovi v neporušeném stavu je také občas oříšek. A v případě vkládacích elektroinstalačních lišt je cesta k zákazníkovi opravdu dlouhá. Víte na kolikati místech na trase od výrobce až po finální montáž může dojít poškození finálního povrchu? Kopos Kolín na tuto hrozbu reagoval speciální ochrannou fólií ...
ARisk#9 Co je to harmonická frekvence? Proč je velký problém 3. harmonická?
Jak souvisí harmonická frekvence s nízkým napětím? Proč se nejvíce bojíme 3. harmonické? Jaké jsou její důsledky a hrozby? Edmund Pantůček nám tyto informace prozradí v dalším díle seriálu ARisk.
SI#22# Lze podle Viktora Strouhala zaslat projekt systémové instalace na oponenturu výrobci?
Ano, u nás zaslané projekty systémových instalací posuzujeme a je to dokonce velice častá záležitost, říká Viktor Strouhal z Jablonce nad Nisou.
SI#22 Lze zaslat projekt systémové instalace na oponenturu výrobci?
Lze zaslat projekt systémové instalace na oponenturu výrobci? Je možné výrobci systémové instalace poslat vytvořený projekt na oponenturu? V některých složitých případech by mělo mít slovo autora hardwaru rozhodující význam. Ale je to v praxi vůbec možné? Ptali jsme se českých odborníků na systémové instalace. Sledujte další díl technologického videoseriálu systémových instalací ...
SI#22# Lze podle Radima Křůpaly zaslat projekt systémové instalace na oponenturu výrobci?
U jednofiremních systémů projekty instalace patrně lze zaslat výrobci k oponentuře, říká Radim Křůpala z Valašské Polanky, a dodává, že on sám to v případě KNX ještě nedělal.
SI#22# Lze podle Radima Hendla zaslat projekt systémové instalace na oponenturu výrobci?
Konkrétní projekt systémové instalace lze zaslat výrobci na oponenturu, říká Radim Hendl z Čáslavi a dodává, že se v ten moment často ukáže jak dobrého dodavatele jsme zvolili.
Akce dokumentů

Pár slov o Elektrika.tv

Společnost Elektrika.info má vizi největšího multimediálního zdroje informací v oblasti průmyslových a instalačních technologií.