2015

Multifunkční krimpovací nástroj pro koncovky vodiče v pásech
CRIMPFOX PRIME jsou multifunkční lisovací kleště pro zpracování vodičů a koncovek vodiče. Pouze s jedním nástrojem můžete realizovat různé pracovní kroky: řezání, odizolování, zkroucení a lisování. Nově integrovaná 4stupňová zábrana umožňuje i průmyslové použití. Výhodou kleští je především až 30% úspora času díky spojení všech kroků do jednoho nástroje. Využít je lze pro vodiče v rozsahu 0,5 až 2,5 milimetrů čtverečních.
OBO tweaks#13: Trubky s možností bočního otevření
Do elektroinstalační trubky od společnosti OBO Bettermann se kabel v případě potřeby jednoduše vsune. Umožní to jednoduchá konstrukce, kterou stačí pootočit, vedení vložit a pootočit zpět. Trubka představuje ideální řešení pro zapomenutá chráněná místa, kdy je již vedení zapojeno a pod napětím a vy si lámete hlavu, jak jej dostat do trubky.
OBO tweaks#12: Kabelové vývodky
OBO Bettermann vyrábí celou škálu kabelových vývodek: běžné s označením 106 s krytím IP65 a IP54 bez kroužku, do výbušných prostředí typ VTEC EX EU v krytí IP68 při 5 barech, kovové VTEC VM EMC v krytí IP68 při 5 barech s těsnícím kroužkem z neoprenu a plastové VTEC v krytí IP68 pro teploty od -20°do +65°C. Vývodky se vyrábí v metrických i PG rozměrech a najdete je v renomovaných velkoobchodech.
OBO tweaks#11: Plastová koncovka pro zakončení pancéřové trubky
Potřebujete zakončit pancéřovou trubku a zabránit tak poškození vedeného kabelu? Nabízí se prosté řešení pomocí mufny, neboli plastové koncovky od společnosti OBO BETTERMANN. Koncovka se vyrábí v metrickém a PG provedení. Na výběr máte mezi světle šedou nebo černou barvou. Rozměry v řadě PG se pohybují do 36 milimetrů a v řadě M od 16 do 64 milimetrů.
OBO tweaks#10: Příchytka 177 pro upevnění hromosvodního drátu
Jak upevníte co nejrychleji hromosvod? S příchytkou 177 od OBO Bettermann. Plastová svorka 177 se šroubuje na podklad a svod se do ní jednoduše zaklapne. Její podobnost se svorkami Multiquick není náhodná, funguje na stejném principu. Rozměříte si plánované vedení, upevníte příchytky a nakonec nacvaknete vyrovnaný hromosvodový drát. Vyrábí se pro průměry 8 až 10 milimetrů, v provedení z šedého plastu nebo mědi a s možnými odstupy od fasády 20, 30 nebo 55 milimetrů.
OBO tweaks#9: Třmenové příchytky neboli sonapky
Čím upevníte kabel na rošt? Vyzkoušejte sonapky od OBO Bettermann. Sonapky neboli třmenové příchytky se vyrábí v nepřeberném množství provedení. Vybírat lze podle způsobu uchycení a velikosti upínaného vedení. Současně můžete upevnit až čtyři kabely. Sonapky jsou vybavené plastovou či kovovou vaničkou. Plastovou použijete pro běžná uchycení, kovovou pro protipožární opatření.
OBO tweaks#8: Distanční příchytka pro kabely a trubky 733
Jak upevnit vedení na nerovný nebo hořlavý podklad? Řešení nabízí distanční příchytka 733 od OBO Bettermann. Příchytku přišroubujete nebo přinýtujete a následně do ní snadno upevníte instalační trubku nebo přímo kabel. Příchytka řeší montáž dle předpisu ZP 27/2008. Vyrábí se pro průměry od 5 do 63 milimetrů v pozinkovaném, hliníkovém nebo nemagnetickém provedení.
OBO tweaks#7: Příchytka TK pro kovové konstrukce
Jak zavěsíte háčky, řetízky či další konstrukční materiál na ocelový nosník bez vrtání a svařování? Použijte nosníkovou svorku TK od firmy OBO Bettermann. Ne vždy máte po ruce vrtačku a ne vždy můžete vrtat tam, kde byste potřebovali. S natloukací sponou TK jednoduše vytvoříte nosný bod, přičemž neporušíte strukturu konstrukce a její záruku. Tyto svorky snadno natlučete na tloušťky nosníků od 2 do 37 milimetrů. Stačí pouze vybrat vhodný rozměr.
OBO tweaks#6: Zásuvky SKSF 230V modul 45
Pokud se zabýváte instalacemi v administrativních budovách, pak vám budou modulární zásuvky do parapetů a podlahových krabic od OBO Bettermann důvěrně známé. Koupíte je v provedení s ochranným kolíkem a samozřejmě také v Schuko provedení. Zásuvky je možné zatížit až 16A. Vyrábí se v bílé, červené a zelené barvě a k dispozici jsou i dvojzásuvky a trojzásuvky v jednom těle.
Jaký význam mají technické normy?
Mají technické normy skutečný praktický význam nebo se jedná jen o výmysly úředníků? Tuto otázku jsme na výstavě Sonepar 2015 položili Wolfgangovi Marksovi ze společnosti Hromosvodní technika M.P. Normativní řešení podle něj nabízí minimální hodnotu spolehlivosti a jakosti řešení problému. Dodržet normu je tedy tím minimem, které musíme udělat pro bezpečnost daného řešení.
OBO: Nový rekord - kilometrový kabelový žlab za 48 minut a 41 sekund
Postavit z kabelových žlabů RKS-Magic v co nejkratším možném čase kilometr dlouhou trasu. Takový cíl si dali v OBO Bettermann. Úkol jim usnadnil inovativní násuvný spoj, díky kterému lze díly jednoduše vzájemně zasunout, zaklapnout a je hotovo. To vše přitom zcela bez šroubů, spojek nebo jiného příslušenství. A tak cíle dosáhli v celkovém čase 48 minut a 41 sekund.
PHXC: Svodič blesku a přepětí třídy T1+T2
Svodič přepětí T1+T2 od společnosti Phoenix Contact je kombinací jiskřiště a varistoru. Svodič vyniká tím, že nemá následný proud. To znamená, že v případě svedení přepětí nedochází k vypnutí jistícího prvku, který je umístěn před svodičem. Svodič je vybaven vzdálenou signalizací, a nebo mechanickou optickou kontrolou stavu jednotlivých prvků.
PHXC: Vysokoproudá push-in svorka PTPOWER 150
Průchozí vysokoproudá svornice PTPOWER 150 od Phoenix Contact je jedinou svorkou svého formátu, která funguje na technologii připojení push-in. Rozsah připojení svorky se pohybuje od 50 do 150 milimetrů čtverečních u ohebného i tuhého vodiče. Vyrábí se v provedení pro fázové, nulové i ochranné vodiče. Svorka nabízí úsporu prostoru a vysokou rychlost montáže. Využijí ji hlavně elektromontážní firmy, které pracují v energetice nebo s velkými technologickými celky.
PHXC: Nejmenší push-in svorka na světě MPT 1,5/S
Svorka MPT 1,5/S je nejmenší push-in svorkou na světě. Svorka je široká pouhých 3,5 milimetru, čímž ušetří přibližně 30 procent prostoru ve srovnání s běžnými svorkami na trhu. Použít ji lze pro veškeré průřezy od 0,14 po 1,5 milimetrů čtverečních. Svorka se vyrábí v různých provedeních - pro více vodičů najednou či ve vícepatrovém provedení, ve kterém lze propojovat jednotlivá patra i svorky mezi sebou.
PHXC: Bezpečnostní vazební relé PSR-PS20
Spojovací relé s označením PSR-PS20 od Phoenix Contact je pouhých 6 milimetrů široké, takže umožňuje více jak 70procentní úsporu prostoru v zástavbě rozvaděče. A to vše při stejném výkonu, jako mají všechny ostatní relé na trhu. Relé je vybaveno testovacím pulzním filtrem pro případ vlastní poruchy. Využijí ho všichni výrobci strojů a zařízení, ale i ti, kteří pracují v rámci automatizace.
KNX CZ: Sběrnicový systém KNX na UTB ve Zlíně
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně se jako jedna z prvních začala zabývat výukou sběrnicových systémů. Mají zde aplikace na KNX, které slouží nejen pro výuku studentů, ale také k výuce certifikačního kurzu, jenž započal již v roce 2012. Původně na univerzitě vznikla pouze specializace inteligentní budovy, kterou následně rozvinuli v obor, kde se učí nejenom komunikace, ale také technologie.
KNX: Vytápění, ventilace a klimatizace
HVAC je známou zkratkou pro vytápění, ventilaci a klimatizaci. Všechny tyto technologie jsou na jedné topologii - na kroucené dvoulince, která přechází na ethernet. O řízení těchto úkonů v systému KNX přednášel na říjnové KNX konferenci Jakub Horna. Jak se provádí topení či chlazení na základě požadavku nebo řízená výměna vzduchu dle CO2? Poslechněte si celou přednášku.
O dobrých řidičích #17: Kdy mohu najet na tramvajový pás?
Za jakých okolností mohu vjet na tramvajový pás? Vyhláška říká, že na něj vjet nesmíme. Výjimku ale tvoří případy, kdy vedle tramvajového pásu není žádný volný prostor pro auta a není tedy jiná možnost, než jet po kolejích. V jednotlivých případech pak je nutné řídit se místní úpravou pravidel, která má přednost před obecnými pravidly. Jaké konkrétní případy problematických míst najdeme v Brně?
O dobrých řidičích #16: Jak správně blikat na kruhovém objezdu?
Bliká se při vjezdu na kruhový objezd nebo při výjezdu z něho? Zákon má v této věci jasno: při vjezdu ani při projíždění kruhovým objezdem se nebliká, bliká se až při samotném výjezdu ven. K opuštění objezdu přitom musím využít ten pruh, který je k výjezdu určený. Pokud navíc měním jízdní pruh v kruhovém objezdu, musím dát znamení o změně směru jízdy.
O dobrých řidičích #15: Měl by každý řidič absolvovat školu smyku?
Škola smyku neboli kurz bezpečné jízdy slouží k vyzkoušení nejrůznějších krizových situací, které mohou kdykoliv nastat na našich silnicích. Řidiče kurz naučí, jak nebezpečným situacím předcházet a jak je lépe zvládat. Co si o škole smyku myslí zkušení instruktoři z brněnské autoškoly JKC? Měl by podle nich tímto školením projít každý řidič?
KNX: Stínicí technika
Stínicí technika zahrnuje nejen rolety, žaluzie, markýzy, ale i akční konexové členy, které řídí žaluzie, a meteorologické centrály, které dokáží v automatickém režimu řídit žaluzie na celé budově. Jak tento systém řízení stínění v budově v praxi funguje a jak souvisí s řízením osvětlení, vysvětlil ve své přednášce na konferenci k 25. výročí založení mezinárodní KNX asociace v Brně Jakub Horna.
KNX: Rozhraní enOcean, DALI
O integraci dalších standardů do KNX hovořil na KNX konferenci v Brně Ondřej Dolejš ze společnosti Wago Elektro. Jaký je rozdíl mezi standardizovanými a proprietárními sběrnicemi? Jaké mají výhody a nevýhody? Jaké jsou základní komunikační sběrnice a jejich využití? A jakými způsoby se provádí jejich integrace? To vše se dozvíte v této přednášce.
O dobrých řidičích #14: Kdo mě může předjíždět, když na dálnici jedu nejvyšší povolenou rychlostí?
Na dálnici byste neměli jet více jak 130 kilometrů v hodině. Pokud jedete touto nejvyšší povolenou rychlostí, neměl by vás nikdo předjíždět. Výjimku tvoří pouze akutní případy, kdy je překročení rychlosti nezbytné například k záchraně lidského života. V případě kontroly pak musí řidič důvod překročení rychlosti prokázat, což může být v některých případech problematické.
WAGO IN#10: Implementace a charakteristika elektronických jističů
Vypínací charakteristika běžného tepelně magnetického jističe je daná poměrně širokým a nepřesným pásmem, při jakém proudu a v jakém čase jistič vypne. Oproti tomu elektronické jističe mají výhodu v tom, že vypínací charakteristiky jsou jasně definovány. Je tedy možné jasně nadefinovat čas, po jakém dojde k vypnutí daného kanálu při konkrétním přepětí nebo zkratu.
Kontroly a zkoušení svařovacích zařízení v provozu
Na svařovací zařízení se nevztahuje stejná norma jako na spotřebiče, ale speciálně zaměřená norma ČSN EN 60974-4 ed.2. Kontroly svářeček podle této normy se provádí při provozu formou pravidelných zkoušek, ale také po opravě a při údržbě. Zkoušky je třeba provádět při teplotách od 10 do 40 stupňů, je třeba dodržovat pokyny výrobce a jednotlivé zkoušky se provádí v pořadí stanoveném normou.
DEHN: Ochrana ochranných zařízení
Ochranu systémových elektroinstalací, zabezpečení objektu a kamerových systémů proti blesku mnoho firem podceňuje. Periferie, jako jsou oblasti zahrady se zabezpečovacími prvky, se často obětují a nechrání se. Chránit je třeba komunikaci i napájení z periferií před zavlečením části bleskového proudu dovnitř do instalace objektu. Jaké zabezpečovací prvky k tomu můžeme použít?
WAGO IN#9: Jaké jsou komunikační výstupy elektronických jističů
Elektronické jističe disponují komunikačním rozhraním. Jaké výstupy jističe nabízí? Projektant má na výběr z několika tipů informací o tom, v jakém stavu se jistič nachází. Nejběžnější je digitální výstup, který informuje o tom, že jistič vybavil a že některý z kanálů je v pasivním stavu. Sofistikovanější je pak komunikace nazvaná Manchesterský protokol.
O dobrých řidičích #13: Může kamion blokovat levý pruh?
Blokování levého jízdního pruhu na dálnici je přestupkem. Podle zákona musí kamion pruh uvolnit rychleji jedoucím vozidlům a nesmí je omezovat v jízdě. Pokud je více jízdních pruhů mimo obec, tak je auto povinné jet v pravém jízdním pruhu a levý slouží pro předjíždění. Když se kamion rozhodne předjíždět, často to znamená buď překročení rychlosti nebo nedodržení vyhlášky.
Jaký je vliv kvality veřejného osvětlení na dopravní nehodovost?
Jak ovlivní noční dopravní nehodovost v obcích rekonstrukce veřejného osvětlení nebo přechod na bílé světlo? Tím se zabývaly tři nezávislé analýzy speciální pracovní skupiny. První analýza potvrdila nárůst dopravních nehod o 121 procent po výrazném zhoršení kvality veřejného osvětlení. Podle druhé analýzy došlo v místech po zlepšení dopravního osvětlení ke snížení počtu nehod o 83 procent. Třetí analýza pak prokázala, že přechod na bílé světlo snížil nehodovost o 52 procent.
Trubko STORY #6: Elektroinstalační trubky do betonu
Při instalaci do betonu se musí používat elektroinstalační trubky se střední pevností v tlaku. Vhodným řešením jsou trubky Fraenkische. Jsou opatřeny ochranným plastovým pláštěm a bez problému odolají manipulaci s armováním, zaléváním i zhutňováním betonu. Oproti tomu obyčejná elektroinstalační trubka podlehne značné deformaci, která pak brání hladkému protažení jakéhokoliv kabelu.
SCHRACK: Neviditelný pomocník Schrack Navigátor
Hledáte v e-shopu Schrack Technik produkt podle konkrétního požadavku, rozměru či typu? Využijte funkci Schrack Navigátora, která je integrována do přehledného výběrového menu dle jednotlivých kritérií. Ukáže vám vždy vhodné řešení právě pro vás. Schrack Navigátorovi se říká neviditelný, protože je jeho funkce na stránkách e-shopu skrytá. Kde ho najdete?
DEHN: Systém ochrany před bleskem pro třídu LPS I
Firma DEHN+SÖHNE jako první na světě je schopná svádět bleskové proudy nejen vyrovnáváním bleskového proudu přes svodiče bleskových proudů a přepěťovou ochranou, ale také přes systém HVI vodičů typu power. Tento systém je doplněn svorkou na 200kA, která jako jediná na světě je schopna svést bleskový proud o této vrcholové hodnotě. Systém ochrany před bleskem pro třídu LPS I nám představili Jan Hájek a Jiří Kutáč.
PHXC: Nová generace přepěťových ochran
Vznik nových přepěťových ochran reaguje na změny v normalizaci a nové požadavky. Vlna zkvalitňování zasáhla celou oblast přepěťových ochran, ať již pro měření regulací, datové přenosy či pro napájení objektů. Změny zasáhly i řadu přepěťových ochran PT-IQ, ve které došlo k přechodu od šroubových svorek ke svorkám s technologií push-in. Podrobnosti se dozvíte v rozhovoru.
Software DEHNsupport pro výpočet analýzy rizika
DEHNsupport je software, který je určen nejen pro návrh, ale také pro kontrolu řízeného rizika dle ČSN EN 62305-2, výpočet dostatečné vzdálenosti s, ochranných prostorů jímací soustavy a kontrolu zemnící soustavy. Software si poradí nejen s novými, ale i se staršími objekty podléhajícími revizím. Jako jediný z této skupiny softwarů je také přeložený do 13 jazyků zemí Evropské unie.
Co způsobilo výbuch plynu v pražské Divadelní ulici?
V dubnu roku 2013 došlo k velkému výbuchu plynu v Divadelní ulici v Praze. Zraněno bylo 43 lidí a škoda se vyšplhala na 275 milionů korun. Závada byla zjištěna v místě křížení plynového potrubí s trakčním vedením. Určit přesnou příčinu však nebylo snadné. Mezi možné hypotézy patřil vznik elektrického oblouku, vířivé proudy, vznik galvanického článku či bludné proudy v kombinaci s elektrochemickou reakcí.
O dobrých řidičích #12: Kdy se může používat klakson?
Protroubit či neprotroubit? Podle zákona můžete použít klakson, neboli zvukové výstražné znamení, k odvrácení hrozícího nebezpečí. Vyhodnocení aktuální situace a následné použití houkačky je ale ryze na subjektivním zvážení řidiče. Těžko tedy dokazovat, zda troubení bylo či nebo oprávněné. Více nám k tomu řekli Jiří Kadlec a Rudolf Kaláb.
Trendy ve výrobě transformátorů
Transformátory se vyráběly již před profesorem Křižíkem a budou se vyrábět i do budoucna. Během let prošly řadou inovací: optimalizací magnetického obvodu či zavedením bezodpadové technologie. V současnosti probíhá optimalizace teploty transformátoru, použitého materiálu, vodiče i kvality magnetického obvodu. Jak probíhá výroba transformátorů ve firmě Tronic, která se jejich výrobě věnuje již více jak 20 let?
Trend park - jediná česká autopůjčovna zaměřená pouze na elektromobily
Autopůjčovna Trend Park specializovaná na půjčování elektromobilů vznikla proto, aby elektroauta přestala být výstřední vizí budoucnosti a stala se běžnou součástí každodenního cestování. Jezdit na elektřinu je totiž snadné, levné a maximálně šetrné k životnímu prostředí. A zakladatelé půjčovny věří, že zanedlouho budou elektrická auta stejně samozřejmá a běžná jako mobily nebo mikrovlnné trouby. Jak půjčovna vznikla a jaké vozy nabízí?
CONTEG: Rozvaděč outTEG pro venkovní aplikace
Potřebujete rozvaděč do venkovního prostředí, který odolá náročným podmínkám? Rozvaděče outTEG jsou stavěny tak, aby odolaly například solnému prostředí nebo zemětřesení. Vybavené jsou nerezovým svařovaným rámem a pláštěm s hliníku. Nejčastěji se vyrábí v dvouplášťovém provedení, které má schopnost přirozené cirkulace vzduchu. Pro důkladnější chlazení se vyrábí varianty s ventilátorem nebo s klimatizační jednotkou.
ABB: Svítidla třídy IK plus
Svítidla IK plus jsou ideální volbou pro osvětlení veřejných prostor. Splňují stupeň mechanické odolnosti IK10 a mají vysoký světlený výkon. Jejich životnost je až 50.000 hodin při zachování 70 procent nominálního světleného toku za provozu při teplotě 25 stupňů. Teplota světla je 4.000 K. Vhodná jsou pro přímé připevnění na dřevo, kov, sádru i beton.
WAGO IN#8: Jaký je princip funkce elektronických jističů?
Výhodou elektronických jističů Wago série 787 je jejich spínací kapacita. Ta umožňuje zajistit napájení periférií, jako jsou třeba motory, které při spínání potřebují vyšší výkon. Speciální charakteristikou spínačů je aktivní limitace proudu, jističe přímo měří proud na daném kanálu a na základě přímého měření jsou schopny vyhodnotit, jestli na kanálu došlo k přetížení či zkratu. Díky tomu jsou v krátkém čase schopny daný okruh vypnout a ochránit ostatní kanály.
Operátorské panely bez obrazovky od firmy Tecon
Firma Tecon působí na trhu v oblasti automatizace již více jak 20 let. V jejím sortimentu jsou výrobky od různých výrobců, které jsou spolu ale vzájemně kompatibilní. Velký důraz firma klade na kvalitní bezplatnou technickou podporu. Firma nabízí průmyslová PC, mikrokontroléry, automaty PLC či operátorské panely. Zajímavostí jsou například panely bez displeje, které lze propojit s tabletem, monitorem nebo HD televizorem.
Dotáhni to dál s IAESTE ČR
Jak udělat první významný krok v kariéře v technických oborech ještě během studia? Ideálně se zahraniční stáží. Využít přitom můžete služeb Mezinárodní organizace pro výměnu studentů za účelem získání technické praxe IAESTE. Ta ročně umožňuje vyjet za zahraniční praxí více jak stovce českých studentů technických oborů. Co musí student udělat pro to, aby se na stáž dostal?
KNX: Programovací software – srovnání ETS4 s ETS5
Při zavedení ETS4 nebyla splněna očekávání o zvýšení rychlosti vyhledávání dat během tvorby projektů KNX instalací ve srovnání s činností ETS3, kdežto zatím poslední verze softwaru ETS, tedy ETS5, již tato očekávání skutečně splnila. Je to dáno především tím, že funkční instalace ETS5 není podmíněna vytvořením databázového souboru zabírajícího na harddisku prostor běžně více než 500MB. Naopak, ETS5 nepotřebuje žádný oddělený databázový soubor.
PHXC: Novinky v konektorech na desky plošných spojů
Konektory série PL pro aplikaci v silové elektronice, konektorky s push-in technologií a pojistnými páčkami či miniaturní konektorky pro LED svítidla. To byly novinky společnosti Phoenix Contact v oblasti konektorů na desky plošných spojů, které společnost představila na veletrhu AMPER 2015. V jakých variantách se tyto konektory vyrábí a jaké mají parametry?
Nano Energies - zásobování energií z obnovitelných zdrojů
Technologická společnost Nano Energies obchoduje s elektřinou a firmám i domácnostem poskytuje energetická řešení založená na principu trvalé udržitelnosti. Její dceřiná společnost Nano Green jako jediná firma na českém trhu nabízí ekologicky orientovaným zákazníkům elektřinu pocházející výhradně z obnovitelných zdrojů. Jaké služby nabízí Nano Energies majitelům elektromobilů?
O dobrých řidičích #11: Kde si mohu cvičně udělat test z předpisů?
Vyzkoušet si dnes nanečisto test z dopravních předpisů je snadnější než kdy jindy. Testy najdete na oficiálních stránkách Ministerstva dopravy ČR. Vybrat si můžete z možností cvičit nebo generovat cvičný test o 25 otázkách. Ten je obdobný jako test, který dostanete u zkoušek v autoškole. Po označení odpovědí kliknete na vyhodnocení testu a zobrazí se výsledky.
DEHN: Úroveň technických podkladů pro realizaci stavby
Jaká je u nás obecně kvalita zpracování technické dokumentace, resp. výkazu výměr a materiálového listu, podle kterého probíhá objednávka součástí pro kompletaci hromosvodu a přepěťových ochran? Často se například stává, že poptávka obsahuje pouze výkres bez dostatečné legendy nebo že výkresy neodpovídají vyhlášce. O tomto tématu diskutovali Jan Hájek ze společnosti DEHN + SÖHNE a Vít Kalivoda ze společnosti Rema.
WAGO IN#7: Proč používat elektronické jističe řady 787?
Elektronické jističe Wago řady 787 typu 166x slouží k napájení a jištění zařízení malého napětí. Jejích výhodou je možnost rozdělení na 2, 4 nebo 8 kanálů a každý z těchto kanálů zvlášť nastavit na velikost proudové ochrany a také ho zvlášť ovládat. Oproti běžným jističům navíc poskytují informace, v jakém stavu se daná zátěž nachází - zda je kanál vypnutý, zapnutý, nebo jestli došlo k nějaké poruše.
HAGER point#5: Koordinace proudových chráničů a svodičů přepětí
Jak správně zkoordinovat instalaci proudových chráničů a svodičů přepětí? Hlavním pravidlem je instalovat proudový chránič za svodič přepětí. Směr řazení přístrojů není odvislý od směru toku energie z napájecí soustavy, ale je dán předpokládaným tokem impulzního nebo výbojového proudu, který má svodič odvést. Například při instalaci venkovní jednotky klimatizace je nutno instalovat svodič přepětí co nejblíže vstupu od tohoto zařízení.
Čím se zabývá firma ELECO
Vyškovská společnost ELECO oslavila v roce 2015 již 25. výročí svého založení. Původně začínala výrobou rozvaděčů a elektromontážními pracemi. Dnes v jejím portfoliu najdeme indikační signálky, signalizační sloupky, hladinoměry, měřicí přístroje i zkoušečky napětí. Podrobněji nám výrobky představil obchodní zástupce firmy Pavel Zbytek.
Variabilní konektor MIXO pro průmyslové a drážní aplikace
Variabilní konektor od společnosti ILME se využívá v průmyslu či drážních aplikacích. Odebírajího výrobci strojů a vlaků. Sestavit ho lze dle standardních požadavků, ale i přímo na míru. Na hradecké výstavě Sonepar 2015 nám konektor představil Jan Šabata ze společnosti SVK Elektronik, která je výhradním zástupcem společnosti ILME pro Českou republiku.
Nanomateriály mohou zvýšit kapacitu baterek
O tom, že práce výzkumníků na úrovni základního výzkumu má konkrétní přínosy pro praxi, jsme si povídali s Alešem Hálou z Centra pro inovace a transfer technologií Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. V rozhovoru uvádí práce v oblasti výzkumu nanomateriálů, které mohou v konečném důsledku přispět k vývoji baterií vyšších kapacit pro elektromobily. Stejně zajímavé jsou i vědecké práce vedoucí ke zkvalitnění přenosu elektrické energie.
Dobíjecí kabely pro elektromobily a mapa elektromobility
Jste zapálení do elektromobility? Pak by vám neměl uniknout projekt Evselect. Projekt zastřešuje jednak mapu elektromobility, ale také dodávání dobíjecích kabelů s proměnlivým nastavováním nabíjecího proudu. Evmapa.cz je webová aplikace, která nenabízí pouze přehled o dobíjecích stanicích, ale navíc lze s její pomocí na jednotlivých stanicích zaplatit za dobití elektromobilu.
Nové kabelové krabicové rozvodky KF
Zakulacený design, vysoké krytí IP 67 a široká škála připojitelných kabelů. To jsou některé z předností nové kabelové krabicové rozvodky KF od firmy Hensel. Krabice se vyrábí v různých velikostech pro různé velikosti kabelů. Speciální variantou je pak krabice se zalévací hmotou s krytím IP 68, kterou je možné trvale ponořit do 1 metru pod vodu nebo ji zakopat do země.
KNX: Na VŠB Technické univerzitě Ostrava bylo otevřeno certifikované školicí centrum KNX
V květnu 2015 získalo školicí centrum KNX na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB Technické univerzity Ostrava certifikaci podle mezinárodních norem asociace KNX. Školicí centrum organizuje týdenní základní kurzy KNX podle pravidel asociace KNX. Programování inteligentní elektroinstalace KNX je realizováno pomocí SW nástroje ETS5.
O dobrých řidičích #10: Předjíždění za sucha, deště a sněžení
Předjíždět či nepředjíždět? Základní rada v autoškole zní, že pokud si nejsem jistý, tak nepředjíždět. Zvážit při předjíždění musíme vždy celou škálu faktorů: rychlost, počasí, viditelnost, sjízdnost silnice, rychlost protijedoucího auta, dopravní značení, vlastnosti vozidla i vlastní praxe v řízení. Kde je zakázáno předjíždět, jasně stanovuje kapitola Přejíždění v zákoně číslo 361.
O dobrých řidičích #9: Jak často je třeba absolvovat školení?
Po jak dlouhé době by řidiči měli absolvovat odborná řidičská školení? Podle zákona 247/2000 Sb. o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel by měli řidiči absolvovat jedenkrát za rok 7 hodin školení. Méně jednoznačná je ale situace u zákoníku práce, ten totiž říká, že školení by měla být pravidelně dle rozhodnutí vedení organizace. Většina organizací pak volí termín jedenkrát za rok či jedenkrát za dva roky.
O dobrých řidičích #6: Jaké jsou nejčastější prohřešky řidičů?
Jakých prohřešků se na silnicích nejčastěji dopouští čeští řidiči? Na prvním místě je samozřejmě překročení stanovené rychlosti. Polovina řidičů například neví, kde v některých místech začíná a končí určitá rychlost. A pokud ví, tak se tím stejně neřídí. Na druhém místě v žebříčku řidičských neřestí se drží nedání přednosti v jízdě a na třetí příčce je nedodržování vodorovného značení.
O motorech #23: Kdy je dobré zkontrolovat motor?
Je zřejmé, že elektromotor zkontrolujeme v případě, že stroj nefunguje. Jak často ale provádět preventivní kontroly motoru, abychom předešli vzniku možných závad? To závisí na prostředí, ve kterém se motor používá. V čistém a suchém prostředí stačí kontroly třeba jednou za tři měsíce. Ve velmi prašném prostředí, kde hrozí řada rizik včetně požáru, se kontroly provádí častěji - třeba i jednou za směnu.
ENIKA: Miniaturizace spojek pro propojování vodičů a krabiček na DIN lištu
V oblasti spojek pro propojování vodičů, konektorů i krabiček pro minipočítače dochází k postupné miniaturizaci. Konkrétní výrobky z tohoto sortimentu od společnosti Enika CZ nám představil zástupce této společnosti Milan Venderka. Jaké mají výrobky parametry a jaký je celkový trend v této oblasti? Sledujte rozhovor z veletrhu AMPER 2015.
Šokující výpovědi Jana Hájka #10: Podle čeho se řídit při plánování ochrany před bleskem?
Zřízení či nezřízení ochrany před bleskem nezávisí na subjektivních dojmech. K rozhodnutí existuje objektivní nástroj a tím je analýza rizika. Stavební zákon přitom jasně říká, že na všechny činnosti, na které člověk sám nestačí, má mít najatého odborníka. První kroky každého laika by proto měly směřovat k autorizovanému odborníkovi.
HAGER point#4: Jak se dělí proudové chrániče
Proudové chrániče jsou přístroje, které odpojí chráněný elektrický obvod, pokud část přitékajícího proudu uniká mimo obvod. Na základě různých charakteristik je můžeme rozdělit na několik typů. Jak chrániče dělíme podle provozních vlastností či časového zpoždění při vypnutí? Sledujte přednášku produktového managera společnosti Hager Štěpána Tyce.
O dobrých řidičích #8: K čemu jsou referentská školení?
Mají referentská školení pro profesionální řidiče nějaký význam? Není to jen další zbytečná formalita? Na tyto otázky odpovídali zástupci autoškoly JKC Jiří Kadlec a Rudolf Kaláb. Význam podle nich školení mají hlavně v informování řidičů o novinkách, o kterých by se jinak jen těžko dozvěděli. Řidiči se na nich dozví o změnách zákona - například v oblasti nových dopravních značek, a to reálný přínos určitě má.
O dobrých řidičích #7: Jaké jsou nejčastější chyby v testech?
Procentuální úspěšnost v testech v autoškole je vysoká. Kdo chce, tak se testy naučí. Problém je s mladými nezodpovědnými uchazeči o řidičský průkaz, kteří přípravu podcení. Takový je názor zástupců brněnské autoškoly JKC. Ministerstvo dopravy ČR zavedlo v nedávné době v testech úpravy. K jakým konkrétním změnám v testování budoucích řidičů došlo?
Barbora Majzlíková těsně před nástupem do HAGER Electro 2015
 
Jak CzechTrade pomáhá českým elektrotechnickým firmám?
Příklady konkrétní podpory českých exportérů ze strany České agentury na podporu obchodu CzechTrade byly předmětem rozhovoru s její zástupkyní Alicí Fibigrovou, vedoucí oddělení energetiky, vody, odpadů a životního prostředí. V rámci rozhovoru na veletrhu AMPER 2015 jsme se bavili o formách podpory a o nových státech, kde hodlá být tato agentura aktivnější.
Inovace v oblasti protahovacích systémů
Jaké jsou aktuální inovace v oblasti protahovacích systémů? O tomto tématu jsme na AMPERu 2015 hovořili s Janem Kučerou ze společnosti Kučera - Spínací technika, která na českém trhu zastupuje italského výrobce Canfor. Technologický pokrok spočívá ve využití nových materiálů, k nimž patří především polyesterová přadena. Protahovací pero z nich vyrobené lze libovolně ohýbat bez rizika zlomení.
O dobrých řidičích #5: Jak se vyvíjely předpisy během historie?
Jak moc se změnily předpisy v oblasti silničního provozu během historie? Podle majitele autoškoly Jiřího Kadlece k žádným převratným změnám nedošlo. Nejvýraznější byl přechod k jízdě vpravo, ke kterému u nás došlo v době protektorátu - konkrétně v březnu roku 1939. V průběhu let se také měnila přikázaná rychlost v obcích, mimo obce i na dálnicích. Například až v polovině roku 1979 byly zavedeny rychlostní limity na všech silnicích. Do té doby platila pouze přikázaná rychlost v obcích, a to jenom ve dne.
Šokující výpovědi Jana Hájka #9: Má se realizátor aktivního hromosvodu obávat postihu?
Hrozí realizátorovi aktivního hromosvodu dodatečně nějaký postih? Tuto otázku jsme položili odborníkovi na ochranu před bleskem a přepětím Janu Hájkovi. Ve většině případů v České republice zaplatil selhání ochrany prostřednictvím aktivního hromosvodu majitel objektu. Jak je to s platností norem a ochranou před bleskem u veřejných zakázek? A jak přistupují úředníci k nahlášení špatného provedení hromosvodu?
ELKO EP na MSV 2015 v Brně
 
Kam zmizeli vystavovatelé na Elosysu 2015?
 
PHXC: Využití průmyslových počítačů pro automatizaci
Průmyslové počítače představují účinná a mnohostranná řešení k dohledu, řízení a ovládání zařízení a strojů. Na rozdíl od běžných počítačů mají vyšší krytí IP a jsou odolné vůči vyšším provozním teplotám, nárazům či vibracím. Průmyslové počítače firmy Phoenix Contact nám AMPERu 2015 představil Václav Mimráček. Jaké mají tyto IPC parametry?
HAGER point#3: Software 1-2-3 schéma
Alternativa ke kreslení schémat! Program 1-2-3 schéma umožňuje snadné a velmi rychlé vytvoření liniového schématu a přehledu rozmístění jednotlivých prvků v rozvaděči. Ať už pomocí roletového menu nebo výběru z nabídky komponentů, velmi jednoduše získáte projektovou dokumentaci, s níž dosáhnete efektivních a profesionálních výsledků. Podívejte se na video, které popisuje základní funkce tohoto softwaru.
KNX: Řízení osvětlení - detektory pohybu a přítomnosti
Současné požadavky na úsporu energie vedou k řešením, která výrazně posouvají vnímání detektorů pohybu běžnými uživateli. V minulých letech přinášely detektory pohybu do našich domovů hlavně větší bezpečí a pohodlí. V současné době se stále důležitějším stávají úspory energie, ve smyslu snižování nákladů a ochrany životního prostředí. S cílem uspokojit tyto požadavky vyvinula společnost B.E.G. novou řadu výrobků, které přispívají k optimálnímu řízení světla a tepla v budovách.
O motorech #22: Kdy mažeme motor?
Dříve se s oblibou říkávalo, kdo maže, ten jede. Mazací tuky v minulosti neodolávaly vysoké teplotě a tekly, proto bylo třeba motor častěji promazávat. Dnes už se vyrábí tuky s bodem skápnutí obvykle vyšším než 150 stupňů a toto rčení již tak úplně neplatí. Častým mazáním naopak můžete motor poškodit. Pokud je v ložisku příliš mnoho tuku, dochází k nežádoucímu zahřívání a tuk odchází po hřídeli do vinutí, která se v důsledku toho poškodí.
Nápady nám nechybí a když ano poradíme si!
 
Firma Ensto uspěla v soutěži se svou kabelovou spojkou
I letos se v rámci veletrhu AMPER 2015 vyhlašovala soutěž Zlatý Amper. Toto významné ocenění získala také novinka firmy Ensto – kabelová spojka, samosmrštitelná za studena. Petr Krejčí, Area Sales Manager firmy Ensto, s námi hovořil o přednostech tohoto produktu pro průběh a především pak rychlost výstavby nového podzemního kabelového vedení nebo pro opravy vedení.
ENIKA: Výsledky spolupráce společností ENIKA a AMiT v automatizaci budov
Výsledkem vývojové spolupráce společností ENIKA a AMiT je řešení pro komplexní automatizaci budov. Systémoví integrátoři a správci budov získají nástroj pro zajištění energeticky efektivního provozování moderních budov, které umí zohlednit zvyšující se nároky vlastníků, uživatelů i návštěvníků budov. Systémy pro automatizaci budov se skládají z navzájem propojených mechanických a elektronických částí, které monitorují teplotu, vlhkost, přítomnost, intenzitu osvětlení, kvalitu vzduchu, ale také aktuální pozici venkovních žaluzií, oken či dveří.
Řada LED svítidel Smart pro průmyslové využití
Řada LED svítidel Smart od společnosti Gewiss zahrnuje více jak 200 typů svítidel, jejichž světelný tok se pohybuje mezi 3.000 až 25.000 lumeny. Určená jsou pro široké množství aplikací - od průmyslu až po parkoviště či překladiště. Svítidla se vyrábí v italském Bergamu a v České republice jsou k dostání pouze na objednávku. Blíže nám řadu představil Rudolf Dvořák.
SCHNEIDER ELECTRIC: Rozvaděčové systémy s ověřením návrhu
Norma ČSN EN 61 439 přinesla povinnost ověřovat každý návrh nového rozvaděče nízkého napětí. S tím se pojí určitý proces, který výrobce rozvaděče musí absolvovat. Pokud ověřování nechce absolvovat sám, může využít návrhu ověřeného někým jiným a použít to jako svůj systém. Jaké rozvaděče ověřené podle normy nabízí Schneider Electric a co tato společnost nabízí z hlediska ověřování rozvaděčářům?
KNX: Co nového v KNX topologii?
Každý, kdo se jen trochu zajímá o KNX systémové instalace, ví, že nejmenší topologickou jednotkou sběrnice TP je sběrnicový segment obsahující nejvýše 64 KNX přístrojů a napájecí zdroj s tlumivkou. Nebo že linie může sestávat až ze 4 takovýchto segmentů, že oblast tvoří až 15 linií propojených liniovými spojkami přes hlavní linii, anebo že rozsáhlou instalaci může tvořit až 15 oblastí propojovaných opět liniovými spojkami přes páteřní linii.
Na velkém předváděcím dni v Olomouci se předvedlo 49 vystavovatelů
Ve čtvrtek 8. října se v prostorách VO Elpremo konala největší elektro výstava v Olomouckém kraji. Své novinky zde prezentovalo 49 vystavovatelů z řad předních českých výrobců a dovozců elektroinstalačního materiálu. V rámci doprovodného programu se pak uskutečnily dva odborné semináře společností Schneider Electric a Siemens. Účast na akci byla již tradičně vysoká.
PHXC: Jak fungují push-in svorkovnice?
Technologie připojení společnosti Phoenix Contact prošla za posledních několik desetiletí významným vývojem, při kterém se měnil vzhled přípojných míst. V sedmdesátých letech začala firma vyvíjet FK svorku, v roce 2005 přišla svorka DT a po ní firma vyvinula nejnovější PT svorku s push-in technologií. Její výhodou je, že není třeba žádných speciálních nástrojů, vodič se pouze jednoduše vloží do přípojného místa.
HELUKABEL: Zajímavosti ze světa multimediálních kabelů
Ve čtvrtek 5. listopadu jsme na Veletrhu divadelní a jevištní techniky na brněnském výstavišti navštívili stánek společnosti Helukabel, která mimo jiné vyrábí kabely pro multimediální aplikace. S video a audio kabely značky Helukabel se setkáte v kinech, na koncertech, v divadlech a dokonce i na zaoceánských lodích. Na veletrhu představili například kabel Heluevent, který využijí televizní stanice.
Šokující výpovědi Jana Hájka #8: Pravda o slovenské normě STN 34 1398
Slovenská norma STN 34 1398 zaměřená na ochranu před účinky blesku a aktivní hromosvody je špatný vtip. Podle této normy mají materiály úplně jiné izolační vlastnosti, než vyplývá ze všech vědeckých prací. A to není zdaleka vše. Co si o této normě, která až nyní prochází připomínkování ze strany odborné veřejnosti, myslí odborník na ochranu před bleskem a přepětím Jan Hájek?
WAGO IN#6: Elektronické jističe řady 787
Jak jistit obvody napájené malým napětím? Pomocí elektronických jističů Wago řady 787 typu 166x. Výhodou elektronických jističů od WAGO Elektro je spolehlivé odjištění. Přidanou hodnotou je pak schopnost informovat o stavu či ovládat spínání jištěných okruhů. Jističe také nabízejí jednoduchou distribuci napájení z jednoho zdroje a odjištění každého kanálu zvlášť.
O motorech #21: Jaký vliv má vyvážení motoru na jeho chod a spolehlivost?
Co se stane, pokud připojím nový elektromotor na nevyvážené zařízení? Třeba zařízení s ulomenou lopatkou ventilátoru, uvolněným závažím či jinou závadou? Nevyváženost se přes spojkový spoj přenese na elektromotor a ten se poškodí tak, jako by sám nebyl vyvážený. Proto je důležité měřit vyvážení nejen u elektromotoru, ale i u poháněných strojů. Více nám k tomu řekl odborník na elektromotory Lubomír Kastner.
AFP KONFERENCE: Odstavování jaderných elektráren v Německu
 
AFP KONFERENCE: Nové regulační armatury společnosti POLNACORP
 
AFP KONFERENCE: Aliance české energetiky
 
AFP KONFERENCE: Problematika sypkých hmot
 
AFP KONFERENCE: Patent českého odborníka přínosem pro výrobce turbín
 
CONTEG: Řada kompaktních nástěnných rozvaděčů WME
Potřebujete kompaktní nástěnný rozvaděč? Conteg představuje řadu WME, která je, co se týče rozměrů, nejširší řadou na trhu. Rozvaděče mají čistý hladký design, všechny hrany (rohy) skříní jsou unikátně svařované laserem bez dalšího broušení. Vyrábí se v jednodveřovém nebo dvoudveřovém provedení, s plnými nebo prosklenými dveřmi. Dle velikosti mají jednobodové či dvoubodové zavírání, pro vyšší a dvoukřídlé skříně se používá tříbodový systém.
Elvac představil unikátní laboratoř pro vývoj nových řídících systémů
Společnost Elvac uvedla začátkem roku do provozu unikátní laboratoř pro výzkum a vývoj nových řídících systémů. V rámci rozhovoru z veletrhu AMPER 2015 jsme se od Jaroslava Chýlka a Jana Grossmanna dozvěděli, čím je laboratoř vybavena, k čemu budou jednotlivé části sloužit, co bude vlastně řešit či jak byly výsledky z této laboratoře komerčně využity. Zároveň jsme zjistili, že součástí laboratoře je i systém akumulace elektrické energie.
SCHNEIDER ELECTRIC: Zásuvky a vypínače Unica
Jednomodulový rámeček určený pro instalaci různých jednomodulových přístrojů, designový rámeček v imitaci korodovaného železa a cenově výhodná univerzální dvojmodulová podlahová krabice Ultra. To jsou novinky v řadě vypínačů a zásuvek Unica od společnosti Schneider Electric, které nám na veletrhu AMPER 2015 představil produktový manažer Robert Šimčík.
FRAENKISCHE: Dělená koncovka pro zakončování trubek
Společnost Fraenkische přichází s praktickým řešením pro zapomnětlivé elektroinstalatéry. Minimálně ve třech případech z deseti se stává, že elektroinstalatér protáhne kabel trubkou a zjistí, že zapomněl nasadit koncovku. V minulosti se problém dodatečného nasazení koncovky řešil jejím rozříznutím. Nyní si stačí pořídit elegantní dělenou koncovku Fraenkische. V jakých provedeních se koncovka vyrábí?
PHXC: Programovatelný reléový systém logiky PLC logic
Na trhu s moduly logiky spojuje reléový systém logiky PLC logic poprvé úroveň logiky, rozhraní a připojení pole v jednom řešení. V/V signály spínáte a řídíte pouze jedním kompaktním systémem. Kombinujte dle potřeby nový modul logiky PLC s vhodnými zásuvnými relé. Modulární provedení umožňuje rozmanité možnosti použití. Díky Logic+ máte navíc k dispozici intuitivně ovládaný software pro rychlou realizaci svých projektů.
DEHN: Red Line - přístroje pro ochranu napájecího vedení
Thomas Smatloch a Jan Hájek ze společnosti DEHN + SÖHNE představili na AMPERu 2015 přístroje řady Red Line pro ochranu napájecí sítě nn. Jedním z těchto přístrojů je svodič bleskových proudů DEHNvenCI s integrovanou pojistkou. V čem se liší tento svodič od DEHNventilu? Jakou má ochrannou úroveň a kde najde využití? A co má za úkol integrovaná pojistka?
OEZ: Jak hodnotili návštěvníci výstavy Sonepar novinky v řadě Minia
Nová řada modulárních přístrojů Minia společnosti OEZ nabízí nové možnosti připojování. Nyní je tu dvouúrovňová svorka, která umožňuje připojení například dvou vodičů jiných průřezů či typů. Díky tomu budou eliminovány nestandartní způsoby zapojování, které dříve elektrikáři používali. Jak na novinku reagují zákazníci a jaké další novinky nová řada nabízí?
Akce dokumentů

Pár slov o Elektrika.tv

Společnost Elektrika.info má vizi největšího multimediálního zdroje informací v oblasti průmyslových a instalačních technologií.